RAPORT

Pogarda

Co Tusk mówił o niższych podatkach? „Jedyne, co obniżył, to zasiłek pogrzebowy”

Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk zarzuca rządzącym, że „zrujnowali gospodarkę” i mówi o odpowiedzialności PiS za rosnącą inflację. W tym samym czasie rząd wprowadza zerowy podatek VAT na żywność i obniża akcyzę na paliwa – zauważają internauci, dopytując, jakie podatki obniżył lider PO, gdy był premierem. „Jedyne co obniżył, to zasiłek pogrzebowy” – można przeczytać w sieci.

„Podatek »tuskowy« za stanowisko szefa RE”? Poseł wraca do szczytu z 2014 roku [WIDEO]

To co nawet politycy PO-PSL krytykowali w polskim parlamencie, nazywając „parapodatkiem”, Donald Tusk „klepnął” na unijnym szczycie w Brukseli –...

zobacz więcej

W ramach walki z inflacją rząd premiera Mateusza Morawieckiego przygotował tarczę antyinflacyjną, która poprzez obniżenie VAT-u, akcyzy na paliwa i energię ma pomóc Polakom łatwiej przejść przez najbliższe miesiące, w których prognozowany jest szczyt inflacji.

Czytaj więcej ięcej o zerowym podatku VAT na żywność.

„Guzik”, którego nie było


Na wzroście cen polityczny kapitał próbuje zbić opozycja z Donaldem Tuskiem na czele. Internauci przypominają jednak, co lider Platformy Obywatelskiej mówił o obniżce podatków w czasach, gdy miał jeszcze wpływ na to, co dzieje się w Polsce. I nie chodzi jedynie o słynne słowa o „guziku: niskie ceny żywności”, którego nie odnalazł.

Internauci przypomminają słowa lidera PO


W sierpniu 2011 roku, gdy ceny benzyny zbliżały się do 6 zł (a średnia pensja wynosiła niespełna 3,4 tys. złotych – w III kwartale 2021 r. to ponad 5,6 tys. złotych) Donald Tusk zapewniał, że mimo kryzysu i wbrew apelom ekspertów Polskiej Izby Paliw Płynnych, akcyzy obniżać nie zamierza, bo „byłoby to działanie nieuczciwe” – opisywał portal Money.pl.

Swoją wizję przedstawił już zresztą kilka lat wcześniej wcześniej. W połowie czerwca 2008 roku w przemówieniu sejmowym w sprawie odwołania ministra finansów, Jacka Rostowskiego stwierdził: „Obniżenie akcyzy przyniesie ulgę jedynie tym, którzy zużywają najwięcej paliwa, czyli najlepiej zarabiającym”.

We wrześniu 2011 roku nie tylko nie chciał zmniejszyć akcyzy, ale jednoznacznie deklarował: „Nie da się obniżyć podatków”.

„Jakie podatki obniżył Donald Tusk?”


Jeden z internautów w twitterowym wpisie zderzył te nagłówki z tytułami mediów, relacjonujących obniżkę stawki VAT na gaz ziemny i energię czy żywność, a także obniżkę akcyzy – wprowadzone przez PiS w ostatnich tygodniach. „Jesteście w stanie wymienić choć jeden podatek, jaki obniżył Donald Tusk?” – dopytuje internauta.

W odpowiedzi inny kwituje: „Jedyne co Tusk obniżył to zasiłek pogrzebowy”. Zobacz także: Tusk zaatakował rząd ws. podwyżek. Dostał bolesną odpowiedź z KPRM

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej