RAPORT

Wojna na Ukrainie

Putin nawet nie skrywa, że szantażuje Europę. „Ustabilizujemy ceny gazu, jeśli...”

Wywołał kryzys energetyczny, teraz chce na nim zarobić. Władimir Putin (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Wywołał kryzys energetyczny, teraz chce na nim zarobić. Władimir Putin (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

Jeszcze w środę powinno zakończyć się wypełnianie gazem drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. Ale nie oznacza to wcale rychłego rozpoczęcia dostaw. Władimir Putin, prezydent Rosji – która stoi za wywołaniem ryzysu energetycznego w Europie – otwarcie przyznaje, że ceny gazu na kontynencie ustabilizują się, jeśli niemiecko-rosyjski gazociąg otrzyma certyfikację.

Niemcy nie przestały „karmić bestii”. NS2 i Europa na łasce Putina

Prezydent USA Joe Biden zdecydował się dać gazociągowi Nord Stream 2 swoje „błogosławieństwo” wiosną tego roku, dokładnie w czasie, gdy Putin...

zobacz więcej

Jak podkreślił w środę rosyjski przywódca, w październiku wypełniono gazem przemysłowym pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream 2, teraz natomiast kończy się procedura wypełniania drugiej nitki. Putin dodał, że poprosił szefa koncernu Gazprom Aleksieja Millera, by poinformował go, gdy to się stanie.

Ceny gazu poszybowały w górę o 900 procent


Jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw osiągnęły historyczne maksimum: cena za 1 MWh gazu wyniosła 116,02 euro i była prawie 900 proc. wyższa niż rok wcześniej (13,15 euro).

Niektórzy zachodni politycy i eksperci branżowi oskarżali Rosję o wstrzymywanie dostaw gazu do Europy w związku z napięciem politycznym wokół Ukrainy, a także opóźnieniami w certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie wielokrotnie temu zaprzeczali.

Nord Stream 2 w zamrożeniu do połowy 2022 roku?


17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie gazem nie oznacza rychłego rozpoczęcia dostaw, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

Biden dogadał się z Putinem. Gen. Polko: To byłby czarny, putinowski scenariusz

Po rozmowie prezydentów USA i Rosji Stany Zjednoczone zrezygnowały z sankcji za Nord Stream 2. Pojawiają się opinie, że była to cena za deklarację...

zobacz więcej

W połowie listopada niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

W grudniu regulator podał, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy, została zakończona we wrześniu.

Zobacz także: Putin o kolejnych rosyjsko-białoruskich manewrach. Kiedy się zaczną?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej