RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest komunikat PZPN ws. Paulo Sousy [WIDEO]

W siedzibie PZPN zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu. Jego tematem była przyszłość Paulo Sousy. Po godz. 15 Aleksandra Rosiak z departamentu mediów federacji przekazała, że „związek nie będzie komentował rozmów z selekcjonerem”.

Co dalej z Paulo Sousą? Brazylijczycy twierdzą, że sprawa jest przesądzona

„Paulo Sousa podpisał kontrakt z Flamengo” – napisał na Twitterze Eric Faria, brazylijski dziennikarz związany z telewizją Globo TV. Z kolei w...

zobacz więcej

W środę prezes Cezary Kulesza zwołał nadzwyczajne posiedzenie zarządu w sprawie przyszłości Paulo Sousy. Szef PZPN poinformował 26 grudnia, że szkoleniowiec zwrócił się do niego z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem strony.

Portugalczykowi na widoku pojawiła się dużo lepiej płatna praca. O szczegółach lukratywnego kontraktu z Flamengo pisaliśmy TUTAJ.

Brazylijczycy twierdzą, że Sousa jako szkoleniowiec Flamengo zostanie zaprezentowany jeszcze w środę. Tymczasem w Warszawie obradował zarząd PZPN. Pewnym jest, że szkoleniowiec nie poprowadzi już reprezentacji Polski. Federacja szuka teraz prawnego rozwiązania kontaktu, który zapewniłby związkowi jak największe odszkodowanie.

Po godz. 15 Aleksandra Rosiak z PZPN poinfmorowała, że obrady zarządu się zakończyły. – Ze względu na prowadzone rozmowy i ich delikatność, nie będziemy teraz udzielali informacji w tym temacie – powiedziała dyrektor departamentu ds. mediów.

Na stronie federacji opublikowano oświadczenie.

„W dniu 29 grudnia 2021 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej poświęcone w całości omówieniu sytuacji związanej ze współpracą z selekcjonerem Paulo Sousą.

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że, w trosce o przebieg rozmów prowadzonych w tej sprawie, do odwołania nie będzie udzielał dalszych komentarzy" – poinformowała federacja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej