Zakup kolekcji Książąt Czartoryskich był ważnym momentem dla polskiej kultury – powiedział w środę wicepremier Piotr Gliński. Polityk wziął udział w uroczystościach związanych z 5. rocznicą zakupu. Dzieła sztuki oraz wyjątkowe pamiątki i dokumenty prezentowane są w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
– Warunki były bardzo proste: do końca roku budżetowego mogliśmy z wypracowanych oszczędności budżetowych dokonać zakupu. Miałem także zgodę...
zobacz więcej
29 grudnia mija pięć lat od zakupu przez Skarb Państwa kolekcji książąt Czartoryskich. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano konferencję prasową.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że ten zakup, biorąc pod uwagę znaczenie tych dzieł oraz ich cenę, był sukcesem. – Myśmy kupili Leonarda da Vinci, Rembrandta i tysiące innych dzieł sztuki, w tym zupełnie wybitne dzieła czy dokumenty związane z polską historią. Myśmy kupili to za ułamek wartości, dlatego też książę do ostatniej chwili nie bardzo chciał się na to zgodzić, ale dość dobrze negocjowaliśmy w imieniu nas wszystkich, w imieniu Skarbu Państwa i odnieśliśmy w jakimś sensie – sukces – mówił Gliński podczas konferencji.
Kolekcja Książąt Czartoryskich to najcenniejsza w Polsce i jedna z najcenniejszych kolekcji w Europie. W jej skład wchodzi słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej.
Dzieła zbierane na przestrzeni wieków można oglądać w wyremontowanym krakowskim Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich, który jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz także: Obraz Wyczółkowskiego odzyskany. „Wiejska dziewczyna” wróci na Wawel
Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński spotkał się w poniedziałek z przebywającą z...
zobacz więcej
Minister wskazał, że jedynym wyjściem wtedy była „rozmowa z przedstawicielami Fundacji, przede wszystkim z fundatorem, z księciem Czartoryskim nt. możliwości zakupu, a jednocześnie uzyskanie politycznej zgody na zakup, bo jednak to są duże pieniądze”. – Zgodę uzyskałem w swoim środowisku politycznym w rządzie ówczesnym i z takim mandatem przystępowałem do rozmów z ks. Czartoryskim, z przedstawicielami Fundacji – dodał.
Szef MKiDN przypomniał, że zakupu można było dokonać tylko do końca roku z uwagi na to, że państwo polskie stać było na zakup z pieniędzy, które są pod koniec roku zwracane z różnych resortów do Ministerstwa Finansów. – Trzeba było jeszcze przeprowadzić ustawę sejmową, która umożliwiała ministrowi kultury przeznaczyć daną sumę z oszczędności budżetowych tamtego roku na cele polskiej kultury, na te najważniejsze cele polskiej kultury. To się wszystko udało zrobić – podkreślił.
– 2 grudnia, czyli niecały miesiąc przed końcem roku, byliśmy z dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Pauliną Florjanowicz na konferencji dot. zagrożeń wojennych dla dzieł sztuki w Abu Dhabi, i uzyskaliśmy informację zwrotną: tak, Fundacja przystaje na nasze warunki. A już 15 grudnia udało nam się przeprowadzić przez Sejm ustawę, która wyposażała ministra kultury w możliwość zakupienia plus bardzo skomplikowane inne kwestie prawne – zwrócił uwagę wicepremier.
Małżeństwo skazane na karę roku więzienia w zawieszeniu za przywłaszczenie obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku” będzie...
zobacz więcej
Z okazji przypadającej rocznicy Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało bezpłatne zwiedzanie wystawy w Pałacu Czartoryskich oraz w Arsenale.
29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, działając w imieniu Skarbu Państwa, podpisał z ks. Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich umowę zakupu zbiorów i związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec tych ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej.
Zobacz także: Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie”