RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Gliński o kupnie kolekcji Czartoryskich: Książę do końca nie bardzo chciał się zgodzić [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Zakup kolekcji Książąt Czartoryskich był ważnym momentem dla polskiej kultury – powiedział w środę wicepremier Piotr Gliński. Polityk wziął udział w uroczystościach związanych z 5. rocznicą zakupu. Dzieła sztuki oraz wyjątkowe pamiątki i dokumenty prezentowane są w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Minister Gliński: Jestem dumny z zakupu kolekcji Czartoryskich

– Warunki były bardzo proste: do końca roku budżetowego mogliśmy z wypracowanych oszczędności budżetowych dokonać zakupu. Miałem także zgodę...

zobacz więcej

29 grudnia mija pięć lat od zakupu przez Skarb Państwa kolekcji książąt Czartoryskich. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano konferencję prasową.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że ten zakup, biorąc pod uwagę znaczenie tych dzieł oraz ich cenę, był sukcesem. – Myśmy kupili Leonarda da Vinci, Rembrandta i tysiące innych dzieł sztuki, w tym zupełnie wybitne dzieła czy dokumenty związane z polską historią. Myśmy kupili to za ułamek wartości, dlatego też książę do ostatniej chwili nie bardzo chciał się na to zgodzić, ale dość dobrze negocjowaliśmy w imieniu nas wszystkich, w imieniu Skarbu Państwa i odnieśliśmy w jakimś sensie – sukces – mówił Gliński podczas konferencji.

Kolekcja Książąt Czartoryskich to najcenniejsza w Polsce i jedna z najcenniejszych kolekcji w Europie. W jej skład wchodzi słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej. Dzieła zbierane na przestrzeni wieków można oglądać w wyremontowanym krakowskim Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich, który jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Myślę, że to był bardzo ważny moment dla polskiej kultury, dla Polski w ogóle. Architektem sukcesu, jeżeli mamy to rozpatrywać w kontekście sukcesu o tym zakupie, to nie jestem ja, tylko jest środowisko polskich muzealników, historyków sztuki, konserwatorów, czyli tych wszystkich ludzi, którzy wiedzieli, co to jest Kolekcja Czartoryskich, opiekowali się nią przez całe lata, którzy natychmiast, gdy objąłem funkcję ministra kultury zwrócili się do mnie o to, że trzeba ratować zagrożoną Kolekcję Czartoryskich, a przed wszystkim te najważniejsze obiekty, ponieważ kolekcja nie miała pełnej gwarancji prawnej pozostawania w Polsce, a także nie była udostępniana – mówił Gliński.

Zobacz także: Obraz Wyczółkowskiego odzyskany. „Wiejska dziewczyna” wróci na Wawel


Powiedział, że „remont ciągnął się 10 lat bez skutku, nakłady państwa poprzez Muzeum Narodowe w Krakowie, cały czas się zwiększały, a efektów nie było. Trzeba było sprawę rozwiązać”.

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z komisarz UE Mariją Gabriel

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński spotkał się w poniedziałek z przebywającą z...

zobacz więcej

Minister wskazał, że jedynym wyjściem wtedy była „rozmowa z przedstawicielami Fundacji, przede wszystkim z fundatorem, z księciem Czartoryskim nt. możliwości zakupu, a jednocześnie uzyskanie politycznej zgody na zakup, bo jednak to są duże pieniądze”. – Zgodę uzyskałem w swoim środowisku politycznym w rządzie ówczesnym i z takim mandatem przystępowałem do rozmów z ks. Czartoryskim, z przedstawicielami Fundacji – dodał.

Szef MKiDN przypomniał, że zakupu można było dokonać tylko do końca roku z uwagi na to, że państwo polskie stać było na zakup z pieniędzy, które są pod koniec roku zwracane z różnych resortów do Ministerstwa Finansów. – Trzeba było jeszcze przeprowadzić ustawę sejmową, która umożliwiała ministrowi kultury przeznaczyć daną sumę z oszczędności budżetowych tamtego roku na cele polskiej kultury, na te najważniejsze cele polskiej kultury. To się wszystko udało zrobić – podkreślił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– 2 grudnia, czyli niecały miesiąc przed końcem roku, byliśmy z dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Pauliną Florjanowicz na konferencji dot. zagrożeń wojennych dla dzieł sztuki w Abu Dhabi, i uzyskaliśmy informację zwrotną: tak, Fundacja przystaje na nasze warunki. A już 15 grudnia udało nam się przeprowadzić przez Sejm ustawę, która wyposażała ministra kultury w możliwość zakupienia plus bardzo skomplikowane inne kwestie prawne – zwrócił uwagę wicepremier.

Małżeństwo przywłaszczyło sobie obraz wart blisko milion. Jest prawomocny wyrok

Małżeństwo skazane na karę roku więzienia w zawieszeniu za przywłaszczenie obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku” będzie...

zobacz więcej

Z okazji przypadającej rocznicy Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało bezpłatne zwiedzanie wystawy w Pałacu Czartoryskich oraz w Arsenale.

29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, działając w imieniu Skarbu Państwa, podpisał z ks. Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich umowę zakupu zbiorów i związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec tych ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej.

Zobacz także: Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie”


29 grudnia po południu podpisany został dokument przekazania przez Skarb Państwa całości kolekcji wraz z nieruchomościami do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej