RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Twórczość Norwida uczy, by człowieka mierzyć głębią jego ducha

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że twórczość Cypriana Kamila Norwida uczy nas, iż człowieka trzeba mierzyć głębią jego ducha. W Warszawie szef rządu uczestniczył w gali podsumowującej konkursy poświęcone życiu i twórczości poety.

Norwid jakiego nie znamy. Powstał wyjątkowy film [WIDEO]

Instytut Książki zaprezentował online krótkometrażowy film o Cyprianie Kamilu Norwidzie pod tytułem „Vade-mecum”. W tym roku przypada 200. rocznica...

zobacz więcej

Morawiecki wskazał też, że Norwid nauczył go bardzo mocno tego jak wielką wartością jest praca.

– Jak wszechstronną, ważną wartością jest praca, która buduje człowieka, człowieczeństwo, społeczeństwa, narody; praca jako nadrzędna wartość – mówił premier.

– Nauczył mnie tego, że człowieka trzeba mierzyć głębią jego ducha. Że to, kim jest, kim chce być przede wszystkim jest determinowane poprzez jego ducha – dodał.

Norwid uczy nas, że człowiek nie jest samotną wyspą


Premier podkreślił, że Norwid uczy nas, że człowiek nie jest samotną wyspą. – Że człowiek żyje jako część większej całości, ale nie tylko tu i teraz, także jako łącznik między pokoleniami, które były przed nami i łącznik ku tym pokoleniom, które przyjdą po nas – mówił Morawiecki.

– Wszystkim, i laureatom i wszystkim Polakom życzę sukcesów na drodze do poznawania tego, co było dla Cypriana Kamila Norwida wyznacznikiem wartości życia, poznawania dobra, prawdy, piękna – dodał Morawiecki.

Powstał pierwszy komiks o deportacjach na Sybir

Komiks opowiadający o wywózkach na Sybir, stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki Danuty Pietrzak, wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Narysował go...

zobacz więcej

Konkursy odbywały się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów. Podczas gali zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pudełko zwane wyobraźnią" zorganizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Bo piękno na to jest, by zachwycało...”, a także konkursu Instytutu De Republica na najlepsze publikacje książkowe o tematyce norwidowskiej oraz w konkursu na projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość poety, który został zorganizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wręczono Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości


Podczas gali zostały także wręczone Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Zostały nim odznaczone osoby, które zasłużyły się w promowaniu idei, dziedzictwa i pamięci oraz interpretacji dzieł Norwida: prof. Jadwiga Puzynina, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak, prof. Piotr Chlebowski, dr Edyta Chlebowska, dr Adam Cedro, dr hab. Karol Samsel oraz Aldona Łyszkowska, a także prof. Stefan Sawicki, prof. Krzysztof Andrzej Jeżewski, prof. Tomasz Korpysz, prof. Józef Franciszek Fert i Urszula Perlińska.

24 września obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Norwidowskim. W Roku Norwidowskim Kancelaria Premiera objęła patronatem szereg konkursów poświęconych poecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej