RAPORT

Pogarda

Żaryn: Wciąż wspieramy Białorusinów uciekających przed represjami

Białorusini szukają schronienia w Polsce (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)
Białorusini szukają schronienia w Polsce (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Polska stale udziela wsparcia i ochrony osobom uciekającym z Białorusi przed represjami; do tej pory ponad 23 tys. Białorusinów szukało schronienia w Polsce – poinformował w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Cudzoziemcy z wizami humanitarnymi mogą ubiegać się o zezwolenia na pracę

Dzięki zmianie przepisów cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych mogą już ubiegać się o zezwolenia na pracę –...

zobacz więcej

– Od początku kryzysu politycznego na Białorusi Polska nieustannie udziela wsparcia i ochrony osobom uciekającym z tego kraju przed politycznymi prześladowaniami. Od sierpnia 2020 r. do 26 grudnia 2021 r. ponad 23 tys. Białorusinów przyjechało do Polski  prosząc o pomoc i ochronę przed represjami w ich kraju – powiedział Żaryn.

Podał, że z tej liczby 12 tys.  obywateli Białorusi wjechało do Polski  na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych, 3,4 tys. zadeklarowało, że chce w Polsce uzyskać ochronę międzynarodową, zaś 7,6 tys. trafiło do Polski w ramach programu „Poland. Business Harbour”.

Rzecznik przypomniał, że ten program to pakiet,  ułatwiający specjalistom branży informatycznej, startupom  i innym osobom prowadzącym firmy na Białorusi przyjazd do Polski i rozpoczęcie u nas działalności.

– Program pomaga w uzyskaniu wsparcia przy relokacji pracowników i ich rodzin, m.in. dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach będą miały prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego – wskazał.

Przypomniał, że białoruskie społeczeństwo jest poddawane brutalnym represjom od wybuchu protestów, będących następstwem sfałszowania wyborów prezydenckich w 2020 r. przez reżim Aleksandra Łukaszenki. 

Prześladowani obywatele Białorusi przyjęci w Polsce. Dane SG

W czwartek do Polski wjechało 86 obywateli Białorusi, którzy byli prześladowani w swoim kraju, byli opozycjonistami – poinformowała rzeczniczka...

zobacz więcej

– Wielu z Białorusinów musi szukać schronienia poza granicami własnego kraju. Dla tysięcy z nich Polska stała się miejscem schronienia przed represjami politycznymi ze strony Łukaszenki – powiedział rzecznik. Zaznaczył, że do Polski niemal codziennie docierają kolejne uciekające przed represjami osoby, ponieważ przez Białorusinów nasz kraj jest traktowany jako atrakcyjny i bezpieczny.

Polska otwarta na legalną migrację


Zapewnił, iż pomoc okazywana zagrożonym przemocą Białorusinom potwierdza, że Polska pozostaje krajem otwartym na legalną migrację i udzielanie schronienia osobom w sytuacji realnego zagrożenia.

– Z oficjalnych statystyk jednoznacznie wynika, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich państw, jeśli chodzi o udzielanie cudzoziemcom zgody na pobyt w Polsce z uwagi na chęć podjęcia pracy. To właśnie Polska – jak podaje Eurostat – w 2020 r. rozpatrzyła pozytywnie największą liczbę wniosków złożonych przez obywateli spoza krajów Unii Europejskiej – podkreślił.

Zobacz także: Ułatwienia dla Białorusinów i specjalistów szukających pracy w Polsce


Polska wydała w 2020 r. ponad 20 proc. wszystkich zgód wśród krajów UE, dopiero na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy i Hiszpania – wskazał. Zaznaczył, że Polska przyjmuje cudzoziemców zgodnie z własnymi zasadami i zgodnie z procedurami.

„Polski rząd był pierwszy”. Zagraniczne echa polskiej pomocy dla Cimanouskiej

Przyznanie polskiej wizy humanitarnej białoruskiej sprinterce Kryscinie Cimanouskiej odbiło się szerokim echem w zagranicznych mediach. O sprawie...

zobacz więcej

– Otwartość, jaką państwo polskie okazuje ubiegającym się o pobyt na jego terytorium cudzoziemcom, oparta jest na zasadach i procedurach określonych w obowiązującym prawie – podkreślił.

– Polska jak każde inne państwo musi prowadzić swoją politykę migracyjną zgodnie z zasadami i przepisami. Nie ma i nie może być zgody na nielegalną, masową migrację. Te procesy muszą się odbywać na zasadach określonych przez gospodarza, czyli Polskę – stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Represje Łukaszenki na Białorusi – nękania, tortury, aresztowania i ustawione procesy za sprzeciw wobec reżimu, powszechne łamanie praw człowieka – nasiliły się po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. UE państwa członkowskie nie uznały ich wyniku – według białoruskich władz wygrał je Łukaszenka. Opozycja uznaje je za sfałszowane na niekorzyść kontrkandydatki - przywódczyni opozycji Swiatłany Cichanouskiej.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej