RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rozmowa Rau–Blinken. „Dialog z Rosją w ścisłej koordynacji między sojusznikami”

Od lewej: minister Zbigniew Rau i sekretarz Antony Blinken (fot. PAP/Paweł Supernak; Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Od lewej: minister Zbigniew Rau i sekretarz Antony Blinken (fot. PAP/Paweł Supernak; Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Szef MSZ Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślają potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy – poinformował resort dyplomacji po rozmowie ministrów. W jej trakcie zadeklarowali, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Rosji.

Biden przegrywa w cyberwojnę

Jednym z elementów wojny hybrydowej toczonej przez Rosję są cyberataki. Ich celem padła między innymi Polska. W Ameryce straty powodowane przez...

zobacz więcej

Resort poinformował we wtorek, że Rau i Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną na prośbę strony amerykańskiej.

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA


Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych – podano w komunikacie – rozmawiali na temat bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym o eskalacji działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, a także podtrzymywaniu przez Białoruś ataku hybrydowego przy granicy z Polską.

MSZ przekazało, że sekretarz Blinken powtórzył słowa prezydenta USA Joe Bidena o zdecydowanej reakcji USA i sojuszników w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie i Białorusi – informuje MSZ – sekretarz Blinken podkreślił rolę bliskiej współpracy sojuszniczej w ramach OBWE, po objęciu w styczniu 2022 roku rocznego przewodnictwa Polski w pracach organizacji.

„Poważne konsekwencje dla Rosji”


„Rozmówcy zaznaczyli potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzili, że jakakolwiek dalsza rosyjska agresja militarna na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie. „Konieczne jest zachowanie jedności, spójności i solidarności społeczności międzynarodowej wobec agresywnej postawy Kremla” – powiedział Rau.

USA ostrzegają Rosję. „Atak na Ukrainę będzie miał poważne konsekwencje ekonomiczne”

Mamy dowody na to, że Rosja planuje znaczne agresywne działania militarne przeciwko Ukrainie, a także działania mające zdestabilizować ten kraj od...

zobacz więcej

Jak dodano, ministrowie zgodzili się także, że dialog ze stroną rosyjską musi opierać się o dwa równoważne filary: dyplomację i odstraszanie, bazować na zasadzie wzajemności, uwzględniać nasze obawy dotyczące działań Rosji, a także odbywać się w ścisłej i pełnej koordynacji między sojusznikami.

Ponad 120 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą


Władze w Kijowie informowały w poprzednim tygodniu, że 122 tysiące żołnierzy rosyjskich pozostają w odległości 200 km od granicy ukraińskiej. Armia rosyjska ogłosiła w sobotę, że po ćwiczeniach na południu Rosji – w rejonach graniczących z Ukrainą, w tym na anektowanym Krymie – wraca do miejsc stałej dyslokacji około 10 tysięcy żołnierzy.

Na tle tej znaczącej obecności wojskowej w rejonach nadgranicznych oraz trwającego konfliktu w Donbasie przedstawiciele Rosji, w tym prezydent Władimir Putin, mówią o „czerwonej linii”, jaką byłaby dla Moskwy integracja Ukrainy z NATO.

Zobacz także: USA ostrzegają przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Putin gra na kilku fortepianach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej