RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polacy wracają z Norwegii. Jest kilka powodów

Co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny (fot. Shutterstock/ImYanis)
Co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny (fot. Shutterstock/ImYanis)

Najnowsze

Popularne

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju, nie tylko przez pandemię Covid-19. Powodem jest wzrost płac w Polsce i spadek wartości korony. Norweskiej branży budowlanej i stoczniowej brakuje pracowników – donosi telewizja NRK.

Szokujący raport o polskich opiekunkach w Niemczech. Jakie są zarobki i warunki pracy

Naukowcy z Berlina przeprowadzili ankietę, w której zapytali polskie opiekunki pracujące w Niemczech o warunki ich pracy i zarobki. Z badania...

zobacz więcej

Norweski nadawca publiczny NRK rozmawia z hydraulikiem Wojciechem Persińskim, szefem organizacji polonijnej, który potwierdza, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec. – Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język – tłumaczy Persiński.

Zajmująca się pośrednictwem w znalezieniu pracy w Norwegii Paulina Olbryś mówi, że „Norwegia nie jest już tak popularna wśród Polaków jak 10-12 lat temu”. NRK zauważa, że wielu Polaków zaczęło opuszczać kraj fiordów już w 2016 roku, gdy spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

Kilku zapytanych przez NRK pracodawców potwierdza, że sytuacja się zmieniła. – Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną – mówi zatrudniający 160 pracowników z Polski Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego zauważa, że „w wielu krajach dzieje się coraz lepiej”. – Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii – podkreśla. Leegaard obawia się, że brak pracowników może spowodować opóźnienia w realizacji wielu projektów budowlanych, w tym ważnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Farma szparagów w Niemczech. Polka: To był horror

W Niemczech na jednej z największych farm szparagów, gdzie pracuje kilkuset Polaków, wybuchła epidemia koronwirusa. 130 osób jest zarażonych, wielu...

zobacz więcej

Cytowany przez NRK Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł, zwraca uwagę, że „w krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace”.

Jak przypomina NRK, od 2004 roku (gdy Polska oraz inne kraje regionu wstąpiły do UE) gwałtownie wzrosła liczba osób migrujących z Europy Wschodniej do Norwegii i krajów Europy Zachodniej. – Doprowadziło to do braku wykwalifikowanej siły roboczej, z czego konsekwencjami muszą teraz zmierzyć się takie kraje jak Polska – podkreśla norweski dziennikarz. Mający siedzibę w Oslo Instytut Pracy i Badań Społecznych (FAFO) w swoim raporcie z 2020 roku zwrócił uwagę na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce, w tym praktyk mających pomóc w znalezieniu następców tych, którzy wyjechali.

Z opublikowanych wiosną br. badań FAFO wynika, że co czwarty Litwin i co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny. W związku z pandemią Covid-19 rok 2020 był dla pracujących w Norwegii imigrantów trudny z powodu przestojów, zwolnień oraz zamknięcia granicy dla pracowników tymczasowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej