RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe przypadki omikrona w Polsce. „Przed nami piąta fala”

W Polsce potwierdzono już 25 przypadków zakażenia wariantem omikron – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, ten wariant wywoła kolejną falę koronawirusa.

Wiceminister zdrowia ujawnił nowe dane o zakażeniach

9843 nowych zakażeń to najnowsze dane z dzisiejszego poranka – poinformował we wtorek w „Kwadransie politycznym” TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar...

zobacz więcej

Kraska w „Kwadransie Politycznym” TVP1 ocenił, że przed nami coraz wyraźniej rysuje się piąta fala koronawirusa. – Fala, która będzie wywołana przez nowy wariant koronawirusa, wariant omikron, który w tej chwili już praktycznie w całej Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań – podkreślił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że w Polsce potwierdzono już 25 przypadków zakażenia tym wariantem. – Te dodatkowe przypadki wariantów omikronu są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego – zaznaczył.

– To się może wydawać, że to jest nie dużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność tego wirusa, będzie to niestety kolejny problem, jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju – podkreślił Kraska.

Wiceszef MZ zauważył, że w kwestii tego wariantu wielu ekspertów rozmija się ze sobą. – Pierwotne informacje były, że to wariant, który jest od dwu- do pięciokrotnie bardziej zakaźny niż poprzedni. Wczorajsza informacja, że to jest ok. 30 proc. – powiedział.

Jego zdaniem najważniejsza informacja dotyczy tego, jakie skutki kliniczne powoduje nowa mutacja. – Tutaj też nie mamy jednoznacznych informacji. Niektórzy eksperci mówią, że ten przebieg jest podobny jak w przypadku wariantu delta, co – zważając na to, że będzie bardziej zakaźny – może spowodować jednak dużą liczbę osób, które muszą być hospitalizowane – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej