RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wiceminister zdrowia ujawnił nowe dane o zakażeniach

9843 nowych zakażeń to najnowsze dane z dzisiejszego poranka – poinformował we wtorek w „Kwadransie Politycznym” TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmarło 549 osób z COVID-19. Kraska ocenił, że „jesteśmy na etapie schodzenia z wierzchołka IV fali”. Przekazał, że w Polsce potwierdzono do tej pory 25 przypadków wariantu Omikron.

Koronawirus. Niemcy zaostrzają restrykcje

W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa wariantu Omikron Niemcy zaostrzają restrykcje pandemiczne. Obowiązujące od wtorku ograniczenia...

zobacz więcej

– Jeżeli spojrzymy tydzień do tygodnia – bo to porównanie jest bardzo ważne – to jest to 28 proc. mniej niż tydzień temu, czyli widzimy, że ten trend spadkowy, jeżeli chodzi o nowe zakażenia, utrzymuje się i to jest ta dobra wiadomość – powiedział.

– Niestety 549 osób przegrało walkę z COVID-19. To także jest efekt świąteczny, kiedy raportowanie tych osób, które zmarły, nie jest tak duże jak normalnego dnia – powiedział.

– Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej tym osobom, które niestety zmarły z powodu COVID-19, to 410 osób to są osoby, które nie były zaszczepione. Czyli ponad 75 proc. wszystkich zgonów to są osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. To jest bardzo duża, porażająca liczba i myślę, że to jest koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można wtedy uniknąć tych najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci – dodał Kraska

Tydzień temu we wtorek 21 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 806 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło wówczas 538 pacjentów z COVID-19. Wykonano 93 tys. testów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej