RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wścieklizna w Warszawie. Tak wielu przypadków nie było od lat

Tak wielu przypadków wścieklizny nie odnotowano na Mazowszu od lat (fot. PAP/Leszek Szymański)
Tak wielu przypadków wścieklizny nie odnotowano na Mazowszu od lat (fot. PAP/Leszek Szymański)

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wojewoda mazowiecki poinformował o wykryciu aż 105 przypadków wścieklizny na terenie województwa. Groźna choroba dotarła już do stolicy. Pierwsze przypadki odnotowano na Wawrze, Pradze i Targówku, a żółte tabliczki informujące o zagrożeniu warszawski ratusz powiesił na moście Poniatowskiego.

Wścieklizna w Warszawie. Zagrożone są trzy dzielnice

W Warszawie w trzech dzielnicach: w Wawrze, Wesołej i na Targówku wykryto przypadki wścieklizny. Mieszkańcy tych dzielnic posiadający zwierzęta,...

zobacz więcej

– Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane  – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Od 9 grudnia obowiązuje nowe rozporządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Na tym obszarze obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Jak postępować w przypadku pogryzienia, pokąsania, podrapania przez dzikie zwierzę?


1. dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany)

2. niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub numer 112; jeśli doszło do pogryzienia przez dzikie zwierzę, a nie ma możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie

3. w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia zwierzaka do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny

4. jeżeli ustalenie właściciela zwierzęcia domowego jest niemożliwe, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej