RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pandemia. Europejskie rządy zaostrzają restrykcje

Restrykcje sanitarne w Hiszpanii (fot. Oscar Gonzalez/NurPhoto via Getty Images)
Restrykcje sanitarne w Hiszpanii (fot. Oscar Gonzalez/NurPhoto via Getty Images)

W obliczu rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu koronawirusa Omikron rząd Francji postanowił w poniedziałek wprowadzić na najbliższe trzy tygodnie kolejne ograniczenia. Również 6 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zawarło porozumienie w sprawie restrykcji ograniczających godziny funkcjonowania placówek gastronomii i rozrywki. Wszystkie te regiony, położone w północnej części kraju, od kilku tygodni walczą z nasilającą się pandemią COVID-19.

Francja znosi godzinę policyjną. Wcześniej niż planowano

Premier Francji Jean Castex ogłosił w środę, że od niedzieli zniesiona zostanie godzina policyjna, a od czwartku – obowiązek noszenia maseczek na...

zobacz więcej

Premier Jean Castex ogłosił, że od wtorku Francuzi będą mogli otrzymać dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 już trzy miesiące po pełnym zaszczepieniu. – Wiem, że to wydaje się jak film bez końca, ale rok temu rozpoczęliśmy kampanię szczepień, a teraz jesteśmy jednym z najlepiej zaszczepionych i najlepiej chronionych narodów na świecie – powiedział Castex na konferencji prasowej po posiedzeniu gabinetu.

Obostrzenia we Francji


Ograniczona została wielkość zgromadzeń. Na świeżym powietrzu będzie mogło gromadzić się do 5 tys. osób, natomiast w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło przebywać nie więcej niż 2 tys. osób. Dotyczy to m.in. obiektów sportowych.

– Zakazane zostaną koncerty (z publicznością) na stojąco, we wszystkich kinach, teatrach, obiektach sportowych i komunikacji miejskiej, także dalekobieżnej; w tych miejscach zakazane zostanie spożywanie napojów i jedzenia – zapowiedział premier. Dodał, że zgodnie z nowymi obostrzeniami od 3 stycznia konsumpcja w barach i kawiarniach będzie mogła odbywać się jedynie na siedząco.

Lekarz sprzedawał fałszywe paszporty sanitarne. Ok. 20 osób trafiło do aresztu

Lekarz z francuskiego departamentu Dolina Marny jest podejrzany o sprzedaż ok. 220 fałszywych paszportów sanitarnych. Medyk, jego dwóch wspólników...

zobacz więcej

Castex poinformował także, że telepraca będzie obowiązkowa od początku nowego roku "dla wszystkich pracowników, dla których jest to możliwe, w cyklu minimum trzech dni w tygodniu lub czterech, jeśli będzie to możliwe".

Szef rządu wykluczył jednak wprowadzenie godziny policyjnej w noc sylwestrową i przełożenie wznowienia nauki szkolnej po okresie świątecznym, zaplanowanego na 3 stycznia.

We Francji stwierdzono 30 383 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. 95 865 zainfekowanych osób jest w szpitalach, z czego 3333 na oddziałach intensywnej terapii. W sobotę we Francji wykryto ponad 104 tys. zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Eksperci ostrzegają, że wkrótce może dojść do przeciążenia szpitali, zwłaszcza że według ich przewidywań dobowe liczby nowych zakażeń zaczną szybciej rosnąć w połowie stycznia.

Restrykcje na północy Hiszpanii


Sześć regionów na północy Hiszpanii od kilku tygodni walczy z nasilającą się pandemią COVID-19. Jak podały władze Asturii, do porozumienia tej wspólnoty w sprawie restrykcji przyłączyły się – Nawarra, Kraj Basków, Kantabria, Aragonia oraz La Rioja.

Zgodnie z przyjętymi przez te regiony restrykcjami, które wejdą życie w środę, placówki gastronomiczne i lokale rozrywkowe nie będą mogły funkcjonować po godzinie 2.

Zobacz także: Piąta fala pandemii. Szybki wzrost zakażeń w Hiszpanii


W Hiszpanii wraca obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

Rząd Hiszpanii ogłosił w środę przywrócenie obowiązku noszenia na ulicach masek ochronnych. Wyjaśniono, że ma to związek z nasilającą się w kraju...

zobacz więcej

Dodatkowo ograniczono z 500 do 250 liczbę uczestników wydarzeń rozrywkowych w pomieszczeniach zamkniętych. W imprezach na świeżym powietrzu brać udział będzie mogło 500, a nie jak dotąd 1000 osób.

Służby medyczne Hiszpanii poinformowały w poniedziałek, że w Nawarze, Kraju Basków i La Rioja po Bożym Narodzeniu liczba zakażeń wzrosła do rekordowego poziomu i przekracza już 2000 nowych infekcji na 100 tys. obywateli.

Dotychczas rząd kraju odmawiał zaostrzenia restrykcji sanitarnych pomimo obserwowanej w kraju od połowy grudnia szóstej już fali epidemii. Zdecydowano się jedynie na wprowadzenie nakazu noszenia maseczek na ulicy, jeśli trudno jest zachować 1,5-metrowy dystans społeczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej