RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jaka odpowiedź NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę? Rozmowy Polska–USA

Jake Sullivan (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Jake Sullivan (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Sytuacja wokół Ukrainy i relacje NATO–Rosja były głównymi tematami rozmowy z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake Sullivanem – poinformowali szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

„Uzgodnienia ws. relacji NATO z Ukrainą nie będą przedmiotem negocjacji z Rosją”

Wszelkie uzgodnienia dotyczące NATO i relacji z Ukrainą będziemy podejmować w gronie sojuszników, nie będą one przedmiotem negocjacji z Rosją –...

zobacz więcej

„Przed chwilą rozmawialiśmy z Jake Sullivanem. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy i stosunków NATO–Rosja” – przekazał Soloch po telefonicznej rozmowie. „Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA–Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie” – dodał.

„Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów: Polski, Ukrainy i Litwy oraz podkreśliłem, jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome” – podkreślił Kumoch.

Ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę.

Podczas rozmów omówiono także „kierunki odpowiedzi” NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Poniedziałkowa rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia br., a następnie rozmów w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA 16 grudnia br.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej