RAPORT

Pogarda

103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości w Poznaniu

Najnowsze

Popularne

Zyskujemy mocną kartę, żeby bardziej domagać się miejsca dla powstania wielkopolskiego w podręcznikach szkolnych – ocenił ustanowienie obchodzonego w poniedziałek Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego marszałek województwa Marek Woźniak. 27 grudnia w Poznaniu odbywają się uroczystości. O 21:00 odbędzie się koncert „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, który będzie można obejrzeć w TVP1.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Obchody 103. rocznicy powstania wielkopolskiego


Główne uroczystości w 103. rocznicę insurekcji rozpoczęły się w Poznaniu o godz. 16.30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda. Organizatorem centralnych uroczystości jest samorząd województwa.

Już po godz. 11:00 na poznańskim Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan delegacje władz samorządowych i wojewódzkich złożyły kwiaty na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka oraz na grobie płk. Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono również m.in. przed tablicami upamiętniającymi Franciszka Ratajczaka oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

O 12.30 w farze poznańskiej bp Grzegorz Balcerek odprawił mszę św., a o godz. 16.40 we wszystkich parafiach archidiecezji biły dzwony kościelne. Jest to nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w pierwszą rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania, 27 grudnia 1919 r., kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 mieszczącego się w budynku Odwachu na poznańskim Starym Rynku otwarto w poniedziałek wystawę poświęconą 24. powstańcom wielkopolskim, odznaczonym Orderem Wojennym Virtuti Militari, którzy za udział w wojnie polsko-bolszewickiej zostali zamordowani w Katyniu w 1940 r.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego będą też prezentowane filmy o historii zwycięskiego zrywu, z kolei przed budynkiem Odwachu stanęła armata z okresu powstania - 7,7 cm FK 96 n.A. Przy stoisku Poczty Polskiej zlokalizowanym obok wejścia do placówki chętni mogą kupić okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Zobacz także: Nietypowa rekonstrukcja Powstania Wielkopolskiego: pokazali doświadczenia ludności cywilnej


teraz odtwarzane
Obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

„Zwycięstwo”. Powstał pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o powstaniu wielkopolskim

Ukończony został pełnometrażowy film dokumentalny „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – poinformowali jego twórcy. W filmie...

zobacz więcej

Z okazji 103. rocznicy wybuchu powstania Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzyły dla zwiedzających Kopiec Wolności przy Jeziorze Maltańskim, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wejście na szczyt kopca jest możliwe tylko podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych.

W poniedziałkowe popołudnie na poznańskich ulicach zaczęła kursować „Powstańcza Bimba”, czyli tramwaj oklejony grafiką informującą o Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przedsięwzięcie zrealizowano z inicjatywy Instytutu Poznańskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Projekt Poznań oraz Cyryl Club i MPK Poznań. Tramwaj z grafiką powstańczą ma kursować w stolicy regionu do 16 lutego.

Zwycięski zryw niepodległościowy Polaków


Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część stolicy regionu. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

W ocenie marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka samorząd poprzez nowe święto "zyskuje mocną kartę, do tego, żeby się bardziej domagać miejsca dla powstania w podręcznikach szkolnych, w przestrzeni publicznej, w mediach ogólnopolskich". – To jest znaczący przełom, który myślę, że pozwoli jeszcze skuteczniej realizować plan dotarcia do wszystkich Polaków – powiedział w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej.
teraz odtwarzane
Poznańskie uroczystości z okazji rocznicy powstania wielkopolskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej