RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk zadowolony z decyzji prezydenta: Ulica i zagranica ma sens

Donald Tusk sam wychodził na ulicę w proteście przeciwko nowym przepisom (fot. PAP/Paweł Supernak)
Donald Tusk sam wychodził na ulicę w proteście przeciwko nowym przepisom (fot. PAP/Paweł Supernak)

Donald Tusk nie kryje satysfakcji z zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy medialnej. W tweecie lider PO stwierdził, że przyjęta przez jego ugrupowanie strategia „ulica i zagranica” ma sens.

Lewica skrytykowała groźby Tuska. Histeryczna reakcja TVN i PO

Donald Tusk groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie sznurem. Posłanka Lewicy przyznała, że gdy szef PO używał tych słów czuła się niezręcznie. To...

zobacz więcej

Prezydent w poniedziałek odniósł się na konferencji prasowej do nowelizacji ustawy medialnej. Podkreślał, że Pałac Prezydencki zawsze jest otwarty na dyskusje i argumenty. Dziękował jednocześnie, za wszystkie głosy, które w ostatnim czasie usłyszał ws. tej noweli.

Prezydent zawetował ustawę medialną


Jak przyznał, rozważał dwie możliwości: zwrócenie nowych przepisów do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub też skierowanie ich do Trybunału Konstytucyjnego. Wybrał tę pierwszą opcję, korzystając z prawa do prezydenckiego weta.

Prezydent podkreślił, że nowe przepisy medialne budzą wątpliwości między innymi związane z traktatem o współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.
teraz odtwarzane
Prezydent podjął decyzję ws. ustawy medialnej

Zobacz także: Decyzja prezydenta ws. ustawy medialnej

„Ulica i zagranica! Bądźmy dumni z tego”. Opozycja znów ujawnia swoją strategię

Unia Europejska znów straszy Polskę karami i blokadą funduszy. Donald Tusk wrócił z Brukseli i pojawił się na urodzinach KOD–u. Przed przemówieniem...

zobacz więcej

Ustawa od kilkunastu dni budziła spore kontrowersje – choć jej zapisy są identyczne do tych, które obowiązują w innych krajach demokratycznych, w tym UE czy USA, o czym pisaliśmy w tym tekście.

Należącą do amerykańskiego koncernu Discovery stację TVN nowelizacja wpędziła we wręcz żałobny nastrój, choć w narracji jej pracowników nie brakowało fake newsów.

Po konferencji prezydenta głos zabrał lider PO Donald Tusk.

Tusk oficjalnie o strategii PO


„Ulica i zagranica (Ameryka), czyli presja ma sens. Niech nikt już nie mówi, że nie warto, że się nie da, że nic nie możemy. Możemy i musimy” – stwierdził na Twitterze. Przez lata wielu polityków PO odcinało się od zarzutów, by polityczna strategia największej partii opozycyjnej opierała się nie na programie, a na wynoszeniu krajowych sporów na agendę międzynarodową i organizacji ulicznych protestów – w każdej sprawie: od aborcji, przez reformę sądownictwa czy ostatnio, właśniew sprawie ustawy medialnej.

Hasło „ulica i zagranica” wymyślił… lider PO

„Ulica, zagranica, fejkownica”. Tarczyński grozi sądem posłowi KO

Nie ma symetrii między tym, co działo się w czasie rządów PO, a tym, co dzieje się teraz w Polsce – powiedział w programie „Woronicza 17” europoseł...

zobacz więcej

Słowa o „ulicy i zagranicy” padły na nagraniu z tajnego spotkania ówczesnego szefa PO Grzegorza Schetyny z działaczami z Warszawy w 2016 r. i na lata przylgnęły do „totalnej opozycji” jako ich hasło. Korzystał z niego również sympatyzujący z tą partią Komitet Obrony Demokracji, co spotykało się z entuzjazmem Tuska.

Tusk: Inaczej w Brukseli nie usłyszą


Były premier w 2019 r., w czasie promocji swojej pierwszej książki, wzywał: „Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice. W Brukseli nie będą się wami zajmować, jeśli na gnicie i zło będziecie reagować zmęczeniem i apatią”. Dodał przy tym, że „ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role”.

Zobacz także  Michnik: Pamiętajcie, że za nami jest ulica i zagranica

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej