RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje ceniona aktorka Hanna Wolicka

Hanna Wolicka miała 88 lat (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Hanna Wolicka miała 88 lat (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

W wieku 88 lat zmarła aktorka Hanna Wolicka, która od połowy lat 60 XX w. grała w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wolicka była też związana ze scenami w Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie, Toruniu. Cenili ją widzowie i środowisko teatralne. Artystka otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dramat gwiazdy „Diuny”. Rodzice Alicii Witt znalezieni martwi we własnym domu

W poniedziałek 20 grudnia we własnym domu odnaleziono ciała Diany i Roberta Wittów, rodziców znanej z „Diuny” oraz „The Walking Dead” aktorki...

zobacz więcej

O śmierci Hanny Wolickiej poinformował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, z którym aktorka była związana najdłużej. Z tej sceny przeszła też na emeryturę.

Życie i kariera Hanny Wolickiej


Hanna Wolicka nie tylko grała, lecz także uczyła scen wierszem w Policealnym Studium Aktorskim przy olsztyńskim teatrze, „czym dodatkowo zaskarbiła sobie szacunek i sympatię kilku pokoleń aktorskich” – napisał teatr.

Wolicka była niezmiernie lubianą i cenioną aktorką – zarówno przez widzów, którzy kilkakrotnie nagradzali jej role nagrodą Teatralnej Kreacji Roku, jak i przez zespół, z którym pracowała.

„Świetlana postać, autorytet”


„Osoba kompas, osoba autorytet. Cudowna, świetlana postać, do której zawsze podchodziłem na lekko zgiętych nogach. Istnieje typ autorytetów najczystszy: takich, co broniąc klasyki, puszczają szelmowskie oko pozwoleństwa do barbarzyństw wszelakich, widząc w nich człowieczeństwo. Ona miała tę cudowną otwartość! Taką otwartość, której może dożyjemy w XXIII wieku” – napisał o niej prozaik Mariusz Sieniewicz. Hanna Wolicka była absolwentką warszawskiej PWST. Debiutowała w 1958 r. rolą Stelli w „Tramwaju zwanym pożądaniem” T. Williamsa.

„Maryla. Tak kochałam” hitem TVP. Zobacz wyjątkowy dokument [WIDEO]

Aż 3,5 miliona widzów obejrzało w pierwszy dzień Świąt wyjątkowy dokument „Maryla. Tak kochałam” o Maryli Rodowicz. Podczas biograficzno-muzycznej...

zobacz więcej

„Sceniczne emploi Hanny Wolickiej stanowiły postaci wyraziste, charakterystyczne, zdecydowane w działaniu, acz niepozbawione czułości. Potrafiła wspaniale rozśmieszać i bawić publiczność, a w innych rolach wzruszać czy przestraszać. Zagrała w ponad 100 spektaklach” – podał w pożegnaniu aktorki olsztyński teatr.

Młodsi widzowie pamiętają Wolicką z wybitnej roli w „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” S. Aleksijewicz, i Pani Pernelle w „Świętoszku” Moliera.

Aktorka otrzymała Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz także: Nie żyje Żora Korolyov. Jaka była przyczyna śmierci 34-letniego tancerza?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej