RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Tak Prusaka się wypędza boso do hajmatu”. 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Dziś po raz pierwszy rocznica powstania jest świętem państwowym (fot. PAP/Piotr Polak)
Dziś po raz pierwszy rocznica powstania jest świętem państwowym (fot. PAP/Piotr Polak)

Najnowsze

Popularne

27 grudnia mija 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Dziś po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat.

Animowane filmy o zwycięstwie sprzed stu lat. Powstanie Wielkopolskie z klocków Lego [WIDEO]

Koniec grudnia upływa pod znakiem obchodów setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W oryginalny sposób o niepodległościowym zrywie...

zobacz więcej

Powstanie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. 25 grudnia przybył on do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika „Concord”.

Następnego dnia przyjechał do Poznania, co wywołało wielką patriotyczną manifestację. Z entuzjazmem spotkało się przemówienie Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar.

Była to iskra, która przyspieszyła wybuch planowanego na styczeń zrywu niepodległościowego. Powstanie wybuchło następnego dnia wieczorem. Jeszcze tego samego dnia polska Straż Ludowa przejęła prezydium policji, dworzec a także kilka magistratów w innych miastach.

Dzień później Polacy opanowali Cytadelę, arsenał, fort Grolmann i siedzibę miejscowego dowództwa Reichswehry. Do końca roku wyzwolono większość ośrodków lokalnych na prowincji.

Działania powstańcze objęły teren liczący około 25 tys. km kwadratowych, na którym żyło prawie 2 mln ludności. W szczytowym momencie walk armia powstańcza liczyła 72 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy. Dowódcami zrywu byli - generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 r. - generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Uchwałą Sejmu i Senatu RP w 100-lecie rozpoczęcia zrywu rok 2018 był Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.W grudniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Order Orła Białego dowódcom postania wielkopolskiego, generałom: Stanisławowi Taczakowi i Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.

Niebywałym sukcesem było zdobycie lotniska na Ławicy wczesnym rankiem w święto Trzech Króli

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej