RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowy NATO-Rosja. Sojusz proponuje, Moskwa „rozważa”

Według Białego Domu niektóre rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia (fot. Shutterstock)
Według Białego Domu niektóre rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia (fot. Shutterstock)

Rosja potwierdziła otrzymanie propozycji NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć obustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie - podała agencja TASS, powołując się na rosyjskie MSZ.

Rosja nadal sprowadza wojsko na granicę z Ukrainą i Białorusią

Rosja kontynuuje sprowadzanie wojska na granicę z Ukrainą i Białorusią – poinformował w niedzielę serwis informacyjny Nexta. Czołgi i artyleria...

zobacz więcej

„Otrzymaliśmy już tę ofertę (NATO) i rozważamy ją” – oświadczyło MSZ Rosji. Z kolei wiceprezydent USA Kamala Harris ostrzegła, że Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć na Rosję sankcje, jakich nikt dotąd nie widział.

Na 12 stycznia zaplanowano w Brukseli posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO z udziałem szefów sztabów generalnych sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Agencja dpa, powołując się na służby prasowe Sojuszu, podała, że posiedzenie Rady NATO-Rosja planowane jest na ten sam dzień.

Wcześniej Jens Stoltenberg zapowiadał, że Sojusz będzie dążyć do konkretnych rozmów z Moskwą na początku przyszłego roku, aby rozwiać obawy związane z działaniami Moskwy wobec Ukrainy.

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało propozycje gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt „traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa” oraz projekt umowy Rosja-NATO.

Aadministracja prezydenta USA Joego Bidena oświadczyła już, że niektóre z rosyjskich propozycji bezpieczeństwa są nie do przyjęcia, ale Waszyngton odpowie konkretniejszymi pomysłami w kwestii formatu rozmów.

Przeczytaj także: Rosja znów naciska na NATO w sprawie Ukrainy i Gruzji. Jest reakcja Sojuszu

W wywiadzie dla programu telewizyjnego CBS „Face The Nation” Harris oświadczyła w niedzielę, że Waszyngton prowadzi bezpośrednie rozmowy z Moskwą na ten temat i potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– To pewne, że jesteśmy gotowi nałożyć sankcje, jakich dotąd nie widzieliście – powiedziała wiceprezydent USA, ale odmówiła podania szczegółów na ten temat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej