RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy. Wystawa szopek krakowskich w muzeum w Düsseldorfie

Unikalne prace wprowadzają niemiecką publiczność w świąteczny nastrój (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Unikalne prace wprowadzają niemiecką publiczność w świąteczny nastrój (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Do 30 stycznia przyszłego roku Niemieckie Muzeum Ceramiki w Duesseldorfie zaprasza na wystawę szopek krakowskich.

Od bogatych po ascetyczne. Wybrano najpiękniejsze szopki krakowskie

162 prace ocenili jurorzy w rozstrzygniętym w niedzielę 74. Konkursie Szopek Krakowskich. Podczas uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa...

zobacz więcej

Unikalne prace wprowadzają niemiecką publiczność nie tylko w świąteczny nastrój, ale też w bogatą historię tego rzemiosła, wpisanego w 2018 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowa wystawa, współorganizowana przez Instytut Polski w Düsseldorfie i Muzeum Miasta Krakowa, obejmuje około 20 historycznych i współczesnych szopek ze stolicy Małopolski. Odwiedzający dowiedzieli się, że szopkarskie tradycje sięgają XIX wieku i są ewenementem na światową skalę.

Inspiracja dla artystów na całym świecie


– Być może krakowianie nie zdają sobie z tego sprawy, ale ich szopki są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów na całym świecie. Często też zapominamy, że miały one dla Polaków szczególne znaczenie w okresie komunizmu – mówi Pascale Meyer, historyk Szwajcarskiego Muzeum Narodowego.

Mimo że zwyczaj inscenizowania misterium Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniony w kulturze niemieckiej, szopki z Polski są za Odrą mało znane. Te smukłe i bogato zdobione budowle, nawiązujące do architektury Krakowa, wzbudziły zainteresowanie niemieckich mediów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej