RAPORT

Wojna na Ukrainie

Włochy. Co czwarty zakażony jest w wieku szkolnym. Przeciążone oddziały intensywnej terapii

We Włoszech co czwarta osoba zakażona koronawirusem w ostatnim tygodniu jest w wieku szkolnym. Dane opublikował Narodowy Instytut Zdrowia. Jak przekazało włoskie Ministerstwo Zdrowia, przekroczono też „krytyczny próg zajęcia łóżek na intensywnej terapii”.

Wariant Omikron. Włoscy badacze wykonali pierwszą fotografię

W szpitalu pediatrycznym Bambino Gesù w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. O osiągnięciu grupy...

zobacz więcej

26 procent wszystkich wykrytych przypadków w tym tygodniu dotyczy osób do 20. roku życia. W tej grupie połowę stanowią dzieci w wieku od 6 do 11 lat, a ponad 35 procent – młodzież starsza. We Włoszech szczepienie dzieci w wieku od 5 do 12 lat rozpoczęło się w połowie miesiąca. Nie jest ono obowiązkowe.

Z raportu Instytutu Zdrowia wynika, że pięć miesięcy po przyjęciu drugiej dawki odporność na zakażenie koronawirusem spada z 70 do 30 procent. Natomiast ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby pozostaje wysoka – choć spada z 92 do 82 procent zaszczepionych. W sobotę we Włoszech wykryto blisko 55 tys. nowych przypadków wirusa – najwięcej od początku pandemii.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia (ISS) niezaszczepione osoby powyżej 80. roku życia są 85 razy bardziej zagrożone, że trafią na oddział intensywnej terapii, jeśli zachorują na COVID-19, niż osoby, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki. Dla osób między 60. a 79. rokiem życia takie ryzyko jest 12,8 razy większe, a dla niezaszczepionych między 40. a 59. rokiem życia – 6,1 razy wyższe.

We włoskich szpitalach, przyjmujących pacjentów z COVID-19, odnotowano przeciążenie. „W tym tygodniu na poziomie krajowym został przekroczony krytyczny próg zajęcia łóżek na intensywnej terapii” – podano 24 grudnia w protokole rządowego personelu zarządzającego, cytowanym także przez włoski resort zdrowia.

Zobacz także: Kilkuset rzymskich strażników miejskich nie zaszczepiło się


Jak podaje portal Rai News, powołując się na okólnik wydany w Wigilię Bożego Narodzenia przez Ministerstwo Zdrowia, od 27 grudnia dawkę przypominającą będą mogły przyjąć osoby w wieku 16-17 lat, a także osoby wrażliwe między 12. a 15. rokiem życia ze względu na potencjalne zagrożenie poważnymi objawami chorobowymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej