RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czy sądy traktują celebrytów jak zwykłych obywateli? Zaskakujące wyniki sondażu

Piotr Kraśko, Adam Nergal, Piotr Najsztub (fot. PAP/Kalbar, Adam Warżawa, Marcin Kmieciński)
Piotr Kraśko, Adam Nergal, Piotr Najsztub (fot. PAP/Kalbar, Adam Warżawa, Marcin Kmieciński)

Sądy w Polsce są bardziej przychylne dla celebrytów niż zwykłych obywateli – tak uważa zdecydowana większość badanych – wynika z nowego sondażu Social Changes dla wpolityce.pl.

Iustitia klaskała Tuskowi. Juszczyszyn: Moje oklaski były kurtuazyjne

Sędziowie i prokuratorzy, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska po jego wystąpieniu na...

zobacz więcej

Uczestnikom badania zadano następujące pytanie: „W jaki sposób według Pani/Pana sądy w Polsce traktują ludzi znanych i wpływowych, czyli tzw. celebrytów?”.

Na pytanie to aż 73 proc. respondentów odpowiedziało, że w ich ocenie sądy traktują celebrytów „mniej surowo niż zwykłych obywateli”.

Z kolei w ocenie zaledwie 6 proc. uczestników sondażu osoby znane są traktowane „tak samo jak zwykli obywatele”. Zdaniem 4 proc. badanych celebryci są traktowani „bardziej surowo niż zwykli obywatele”. 17 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Wpolityce.pl. zauważa, że w przedmiotowej sprawie Polacy są wyjątkowo zgodni; „różnice w poglądach politycznych wpływają na odpowiedzi w tej sprawie w sposób niemal niezauważalny”.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1052 osób w dniach od 17 do 20 grudnia 2021 roku.

Sądy bez reguł. Kilkadziesiąt przykładów skandalicznych wyroków

Sądy powszechne w Polsce od lat bywają krytykowane przez obywateli. Główne powody to ciągnące się postępowania i biurokracja, ale też wątpliwości...

zobacz więcej

Kontrowersyjne wyroki


W 2017 r. znany dziennikarz Piotr Najsztub potrącił na pasach 77-letnią kobietę, prowadząc samochód bez aktualnych badań technicznych i bez prawa jazdy. Później pojawiał się na protestach przeciwko reformie sądownictwa i zapewniał, że stoi murem za sędziami.

Prawomocny wyrok w sprawie zapadł w listopadzie 2019 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Sąd uniewinnił Piotra Najsztuba i utrzymał w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie. Podobnie uznał także Sąd Najwyższy, oddalając kasację Prokuratora Generalnego.

„Nergal” i Kraśko


Adam „Nergal” Darski wielokrotnie atakował katolików (Biblię też darł „legalnie” – uznał sąd). Podobnie było we wrześniu 2019 roku, gdy w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie, które przedstawiało uszkodzony obraz z wizerunkiem Matki Boskiej, której twarz zasłania but. O obrazę uczuć religijnych oskarżyli go wierni, kierując zawiadomienie do prokuratury.

We wrześniu 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uniewinnił „Nergala” od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Kontrowersje budzi fakt, że sąd umorzył postępowanie bez udziału prokuratora, nie powołał też świadków.

„Nie słyszałem o tej sprawie”. Brejza pokazał, czym kończy się oglądanie tylko TVN

Nie słyszałem o tej sprawie – mówi senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza pytany o sprawę Piotra Kraśki z TVN, który przez kilka lat...

zobacz więcej

Ostatnio głośno było też o sprawie pracownika TVN Piotra Kraśki, który przez kilka lat jeździł samochodami bez prawa jazdy. Kraśko wpadł 1 kwietnia br. podczas kontroli drogowej w Nowogrodzie na Podlasiu, gdy prowadził mercedesa.

Sąd w Łomży 15 września skazał celebrytę za przestępstwo na 7,5 tys. zł grzywny i zakazał mu prowadzenia pojazdów przez rok, choć za takie przewinienia grożą nawet dwa lata więzienia. Kraśko przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Z kolei w styczniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że pisarz Jacek Piekara ma zapłacić prawie pół miliona złotych w różnego rodzaju obciążeniach, głównie kosztownych reklamach z przeprosinami, których żądała gwiazda TVN Dorota Wellman.

Chodziło o twitterowy wpis Piekary, który załączając zdjęcie napisał: „Do aborcji potrzebne jest zapłodnienie… Do zapłodnienia potrzebny jest seks... Dobrze wiedzieć, że Dorocie Wellman nie grozi aborcja!”. Jednak Sąd Okręgowy w Warszawie w listopadzie 2021 r. wstrzymał wykonalność tamtej decyzji; ukarano świadka. Rozprawę odroczono do maja 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej