RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy nie przestały „karmić bestii”. NS2 i Europa na łasce Putina

Budowa gazociągu Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Budowa gazociągu Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden zdecydował się dać gazociągowi Nord Stream 2 swoje „błogosławieństwo” wiosną tego roku, dokładnie w czasie, gdy Putin zaczął masowo gromadzić wojska na granicy z Ukrainą – komentuje „The Guardian”. Brytyjski dziennik przypomina też postawę Donalda Trumpa, który ostrzegał Merkel, że „musi przestać karmić bestię”.

„Biden zagroził Putinowi”. Ekspert: Bzdura, to Moskwa wciągnęła Bidena w pułapkę

„Joe Biden nie tylko skutecznie zagroził Władimirowi Putinowi zablokowaniem gazociągu Nord Stream 2 na wypadek inwazji, ale jeszcze bardzo zręcznie...

zobacz więcej

Gazociąg Nord Stream 2 przez który rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do niemieckich konsumentów ma 1230 km długości i wart jest około 10 miliardów euro. Przy pełnej przepustowości rurociągiem transportowanoby do 110 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

„The Guardian” w komentarzu dot. NS2 zaznacza, że rurociąg nie jest projektem czysto komercyjnym, jak mówiła o tym była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Autor komentarza zaznacza, że ma on ogromne konsekwencje geostrategiczne, a każdy centymetr rury jest przedmiotem zaciętej bitwy politycznej i prawnej.

Współczesna zdrada


„W istocie niewiele projektów inżynieryjnych wywołało tak wiele problemów: odbudowa imperium postsowieckiego, kryzys klimatyczny, zastraszanie Europy przez Amerykanów, emocjonalny uścisk Niemiec wobec Rosji, uprawnienia prawne Komisji Europejskiej, lobbing korporacyjny, prognozowanie energetyczne i monopolistyczny model Gazpromu. Jego najzagorzalsi krytycy opisują go jako współczesną zdradę na miarę paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku” – czytamy.

Szefowa niemieckiego MSZ: Rosja jest częścią europejskiego domu

W opublikowanym we wtorek przez portal tygodnika „Die Zeit” wywiadzie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock mówi, że „jakkolwiek sytuacja na...

zobacz więcej

Argumentuje się, że przekazując Putinowi taki potencjalny wpływ na europejskie bezpieczeństwo energetyczne, 1200-kilometrowy rurociąg pozostawia Wolną Europę „na jego łasce”. „Jeśli Putin chce nowej Jałty, nowego ustalenia granic z Europą, to gaz i zależność Europy od rosyjskich zasobów stała się środkiem do osiągnięcia tego celu. Krytycy Nord Stream 2 twierdzą, że nie tyle chodzi o stworzenie dodatkowych mocy przesyłowych, co o wyparcie głównej istniejącej drogi rosyjskiego gazu do Europy, która biegnie przez Ukrainę” – wskazuje autor.

Trump ostrzegał przed bestią


W publikacji wskazano też na szerszy kontekst geopolityczny i rolę USA. Autor zaznacza, że Donald Trump odrzucił niemiecką ofertę, mówiąc Merkel, że „musi przestać karmić bestię”. Na szczycie NATO w 2018 roku mówił: „Niemcy będą mieli prawie 70 proc. swojego kraju kontrolowanego przez Rosję za pomocą gazu ziemnego. Czy to jest właściwe? Mamy się strzec przed Rosją, a Niemcy wychodzą i płacą Rosji miliardy i miliardy dolarów rocznie”.

Początkowo podejście administracji Bidena było podejściem ciągłym, kopiującym stanowczą linię przyjętą przez Trumpa i wzywającym Europę, by nie czyniła się podatną na rosyjski szantaż energetyczny – komentuje „The Guardian”.

Wicekanclerz Niemiec przyznaje: Nord Stream 2 to geopolityczny błąd [WIDEO]

Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck nazwał gazociąg Nord Stream 2 „geopolitycznym błędem”. Na łamach gazety „Frankfurter Allgemeine...

zobacz więcej

Zaznacza, że od maja linia ta złagodniała a niemiecka dyplomacja zaczęła działać. 19 maja Antony Blinken, sekretarz stanu USA, odstąpił od sankcji wobec szefa Nord Stream, Matthiasa Warniga, prezesa Nord Stream 2 i bliskiego przyjaciela Putina, tłumacząc, że chce dać czas na działanie dyplomacji. 7 czerwca Blinken powiedział, że gazociąg jest „faktem dokonanym”, a 21 lipca, tydzień po spotkaniu z Merkel w Białym Domu, Biden w pożegnalnym prezencie dla niej całkowicie zniósł sankcje.

Amos Hochstein, starszy doradca Bidena ds. globalnego bezpieczeństwa energetycznego, uzasadnił później działania Bidena, mówiąc: „Ideą dojścia do wspólnego oświadczenia z Niemcami było uznanie realiów ukończenia samego rurociągu, zrozumienie, że agresywne działania Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie nie zmieniłyby wyniku, a być może jedynie opóźniłyby go. Tak więc spojrzenie na rzeczywistość, zrozumienie jej i wypracowanie czegoś na kształt porozumienia z Niemcami, co pozwoliłoby nam nadal bronić istotnych interesów, jakie ma Europa, jakie mają Stany Zjednoczone, bronić bezpieczeństwa Ukrainy, jednocześnie zajmując się i łagodząc złe skutki i zagrożenia, jakie może stwarzać Nord Stream 2”.

Autor komentarza zaznacza, że Biden zdecydował się dać gazociągowi swoje „błogosławieństwo” wiosną tego roku, dokładnie w czasie, gdy Putin zaczął masowo gromadzić wojska na granicy z Ukrainą.

Kaczyński o „budowie IV Rzeszy”. Niemcy oburzeni, ale przyznają, że to prawda

Są kraje, które „nie pałają entuzjazmem wobec perspektywy budowania na bazie UE IV Rzeszy Niemieckiej” – przypomniał w wywiadzie dla „Gazety...

zobacz więcej

„The Guardian” przestawia także listę polityków oraz powody dla których popierali i popierają budowę i uruchomienie NS2. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście Gerhard Schröder, 77-letni były kanclerz SPD w Niemczech, jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy Nordstream. Z kolei były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, także z SPD, przedstawił ropociąg jako sposób na utrzymywanie kontaktu z Rosją.

Równie zastanawiające jest, zdaniem autora publikacji, zachowanie byłego premiera Brandenburgii Matthiasa Platzecka - socjaldemokraty - który w 2014 r. powiedział, że „aneksję Krymu należy przeprowadzić zgodnie z prawem międzynarodowym z mocą wsteczną, aby była do przyjęcia dla wszystkich”. Jak przypomina „The Guardian” Platzeck był także przewodniczącym lobby biznesowego Forum Niemiecko-Rosyjskiego.

Ogromną i chyba największa zwolenniczką gazociągu była jednak Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego. To tu znajduje się bowiem port morski Mukran, położony na północnym wschodzie Rugii, który był dużym węzłem roboczym dla rurociągu. Schwesig „co roku obchodzi Dzień Rosji, a nawet założyła fundację chroniącą firmy przed sankcjami USA, która nosi tytuł Foundation for Climate and Environmental Protection”. Do cichych entuzjastów zaliczona została także była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej