RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Gazeta Wyborcza” o inflacji. Pominęli ważne szczegóły [WIDEO]

„Europejski Bank Centralny zwraca uwagę na trzy główne czynniki wzrostu cen, które tak dotkliwie odczuwamy w naszych kieszeniach. Po pierwsze jest to szybko otwierająca się gospodarka, po drugie wzrost cen energii, a po trzecie coś, co statystycy nazywają »efektem bazy«” – czytamy w artykule „500 plus i rozbuchany socjal? Nie, inflacja ma trzy inne przyczyny” opublikowanym na portalu „Gazety Wyborczej”. To – zarówno cytowany fragment jak i teza tytułowa – zupełnie inne oceny niż dominujące w opozycyjnym przekazie obwinianie rządu.

Premier Morawiecki z pakietem rozwiązań, Tusk o guzikach. Mocne porównanie [WIDEO]

– Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dzisiaj ok. 10 mld zł, który składa się przede wszystkim z zasadniczych obniżek podatków – mówił w...

zobacz więcej

Podobnie o przyczynach inflacji pisał niedawno premier Morawiecki z tą różnicą, że, inaczej niż dziennikarz wyborcza.pl, nie pomijał roli Rosji i Unii Europejskiej w generowaniu wzrostu cen energii.

„Nie da się wykluczyć, że 500+ ma jakiś udział w podwyższonej inflacji, jednak prawdopodobnie nie jest on duży” – czytamy na portalu wydawnictwa Agora. Autor, Kamil Fejfer, przyznaje zresztą, że „nie abstrakcyjne prawidła rynku powinny być priorytetem polityki gospodarczej, tylko ludzie i ich dobrostan w dłuższym terminie”

Pewnego niewielkiego wpływu transferów na inflację nie negują eksperci, nie tylko zresztą w odniesieniu do świadczenia wychowawczego czy innych elementów polityki społecznej, ale także w odniesieniu do wsparcia udzielonego biznesowi.

– Mogliśmy uniknąć wewnętrznego komponentu np. nie dając żadnej pomocy przedsiębiorcom w czasie pandemii. Gdyby Polski Fundusz Rozwoju nie dał pieniędzy nie ratując przedsiębiorstw, spowodowałby to, że polski komponent inflacyjny byłby mniejszy. Podobnie jest ze świadczeniami 500+. Gdyby nie było tych świadczeń, gdyby nie było 13. i 14. emerytury? – tak, pewien komponent inflacji byłby mniejszy – mówił 23 grudnia w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Adam Ruciński, ekonomista i finansista z firmy doradczej BTFG.

Natomiast, jak podkreślał, Ruciński, ważnym pytaniem jest „czy tego chcemy”. Zwracał także uwagę, że inflacja – w porównaniu do tego, co mogłoby się stać w wyniku pandemii, nie jest najpoważniejszym problemem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Na początku pandemii naszym zmartwieniem nie była inflacja. Naszym zmartwieniem było to, czy gospodarka w ogóle nie stanie. Czy przedsiębiorstwa nie zaczną upadać jedno po drugim. Czy będziemy mieć miejsca pracy – przypominał.

Całą rozmowę na ten temat w „Gościu Wiadomości” zamieszczamy poniżej.
teraz odtwarzane
Cezary Mech i Adam Ruciński o inflacji. „Gość Wiadomości” z 23.12.2021

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej