RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Straszliwa zbrodnia w Birmie. Dziesiątki zwęglonych ciał w samochodach

W Hpruso doszło do starć z przeciwnikiami junty (fot. Krl/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjecie ilustracyjne)
W Hpruso doszło do starć z przeciwnikiami junty (fot. Krl/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjecie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Zwęglowane ciała ponad 30 osób, w tym kobiet i dzieci, znaleziono w spalonych samochodach w stanie Kaja na wschodzie Birmy – poinformował w sobotę cytowany przez AFP przedstawiciel zbrojnego ugrupowania walczącego z juntą wojskową, która od lutego rządzi krajem. O dokonanie tej zbrodni oskarżył on armię.

Wielka Brytania: Uzbrojony mężczyzna wtargnął do zamku Windsor [WIDEO]

Na terenie zamku Windsor aresztowano uzbrojonego 19-latka, po tym jak wdarł się na jego teren. Do zdarzenia doszło, gdy królowa Elżbieta II...

zobacz więcej

Ciała zostały odnalezione w sobotę rano - informowała instytucja broniąca praw człowieka Karenni Human Rights Group. Według innej organizacji pozarządowej Myanmar Witness "24 grudnia wojskowi podpalili i zamordowali w mieście Hpruso 35 osób, w tym kobiety i dzieci".

Wojna domowa w Birmie         


 Z informacji uzyskanych od rzecznika junty Zaw Min Tuna wynika, że w piątek w Hpruso doszło do starć z przeciwnikiami junty, a żołnierze podjęli próbę zatrzymania siedmiu samochodów poruszających się  „w podejrzany sposób”. Przekazał, że wojskowi w starciach zabili pewną liczbę osób, jednak nie sprecyzował, ile było ofiar.

Birma pogrążona jest w chaosie od puczu z 1 lutego, gdy wojsko przejęło władzę w kraju, odsuwając od niej wybrany demokratycznie rząd pokojowej noblistki Aung San Suu Kyi. Później armia i podległe jej służby bezpieczeństwa wielokrotnie krwawo tłumiły strajki i protesty przeciwko wojskowej dyktaturze.

Przeczytaj też: Birma. Wojsko zaatakowało kościoły i seminarium duchowne

Według Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) wojsko i policja zabiły ponad 1300 osób, a 8100 zostało zatrzymanych, oskarżonych lub skazanych na więzienie. Junta kwestionuje te dane. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej