RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Abp Górzyński: Człowiek odwrócony od Boga staje się bezradny

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński (fot.  PAP/Łukasz Gągulski)
Metropolita warmiński abp Józef Górzyński (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Człowiek odwrócony od Boga pogrąża się w ciemności i staje się bezradny wobec swojego stanu – mówił w sobotę podczas pasterki metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Wskazał, że „człowiek powołany do istnienia z zamysłu Bożego, zrywając relację z Bogiem przez grzech, traci ową Bożą myśl, która już nie przenika jego człowieczego życia swą Boską światłością, czyli Bożą mądrością”.

„Każdemu, kto poszukuje sensu życia, prędzej czy później jawi się Jezus”. Orędzie na Boże Narodzenie

– Każdemu, kto poszukuje sensu życia, prędzej czy później jawi się Jezus – powiedział w orędzi na Boże Narodzenie metropolita gdański, abp Tadeusz...

zobacz więcej

Człowiek bez Boga „pozostaje sam i doświadcza pogrążenia w ciemności”. – Nie potrafi rozeznać sensu swojego istnienia i celów działania. Traci zdolność harmonijnej relacji z Bogiem, ze światem i z drugim człowiekiem. Traci wewnętrzną harmonię. Pozostaje w bezradności, bo mimo zabiegów i starań nie jest zdolny z siebie zaradzić tej sytuacji – zaznaczył abp Górzyński.

Jak mówił metropolita warmiński, człowiek „nie potrafi się też przyznać do tej bezradności". "Dopiero Bóg przychodzi człowiekowi z pomocą. Bóg objawia się i wskazuje drogę. Nie przekreśla jednak swego daru stworzenia. Nie zmienia natury człowieka jako bytu świadomego i wolnego, ale oferuje pomoc naprawy tej skażonej przez człowieka natury. Czyni to w sposób tak niebywały jak samo dzieło stworzenia. Na sposób właściwy i możliwy tylko Bogu – podkreślił.

Śnieżyce w Święta. Alerty pogodowe w całej Polsce

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu i marznącego deszczu wydał w...

zobacz więcej

Jak mówił abp Górzyński, „jeśli jest to miłość, to zakłada wolność”. – Dlatego wymaga otwarcia i gotowości przyjęcia. Oto czego oczekuje moc Boża i mądrość Boża od człowieka. (...) Kiedy może nastąpić otwarcie człowieka? Wtedy, kiedy uczciwie rozpozna swój stan, swoją sytuację bezradności, swoje zanurzenie w ciemności. Rozpozna prawdę o sobie – podkreślił.

„Bóg wkracza z mocą, ale człowiek otwiera się na Niego ciszą”


Abp Górzyński powiedział, że „Bóg wkracza z mocą, nieograniczoną boską mocą, ale człowiek otwiera się na Niego ciszą”. – Stan nocy i jej głębokiej ciszy to stan człowieka i świata gotowego na przyjęcie Boga. To świadomość swojej kondycji i postawy, by usłyszeć Boga. Bo On przychodzi jako Słowo – zaznaczył hierarcha.

Wskazał, że „nie dzieje się to w jakimś świecie, ale w naszym świecie”. – Nie dotyczy jakiegoś życia, ale naszego życia. Jak konkretny był czas i miejsce narodzenia Pana Jezusa, o czym słyszeliśmy przed chwilą w Ewangelii, tak konkretne jest Jego przyjście dzisiaj do nas. I jak wtedy tak i dziś, przyjdzie do tych, którzy są gotowi; bo świadomi potrzeby Boga w swoim życiu, bo świadomi swojej grzechowej ciemności, i wyciszeni na tyle, by usłyszeć Boga, Jego Boskie Słowo – podkreślił.Jak mówił, „świat tymczasem i człowiek robi tyle hałasu, tak jakby świadomie nie chciał usłyszeć Boga”. – Ogłosił się oświeconym. Nie chce widzieć siebie jako pogrążonego w mroku. Nie chce słuchać Boga, bo boi się Boskiego Słowa Prawdy. Dlatego twierdzi, że żaden bóg nie ma mu nic do powiedzenia. To on -człowiek mówi dzisiaj jakiego chce mieć boga. Minął już czas wsłuchiwania się w głos Kościoła jako głos Boga mówiącego jaki winien być świat. Teraz świat mówi jaki winien być Kościół i jakiego słowa z nieba oczekuje. Mijają wieki a noc betlejemska ciągle się powtarza. Słowo Boga zstępuje z nieba a świat Go nie zauważa, bo nie na takiego boga oczekuje – dodał.

– Szczęśliwie dla świata powtarza się także i to, że są i tacy, którzy dzisiaj na Boga czekają, że są gotowi Go spotkać i przyjąć. To ci, którzy nie udają, że żaden mrok niewiedzy czy grzechu ich nie dotyczy. I stać ich na wewnętrzną ciszę, by mogli usłyszeć Słowo, które Bóg do nich posyła. Dla nich Boże Narodzenie to radość i nadzieja – mówił abp Górzyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej