RAPORT

Pogarda

Wigilia w Watykanie. Pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka

Najnowsze

Popularne

W bazylice Świętego Piotra w Watykanie w wigilijny wieczór odbyła się pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka. Przybyło na nią około 1500 wiernych. Msza odbywała się przy zachowaniu reguł sanitarnych.

Godzina policyjna w święta we Włoszech. Kwarantanna dla turystów zagranicznych

We Włoszech podczas świąt Bożego Narodzenia dalej będzie obowiązywać godzina policyjna od 22:00 do 5:00. W noc sylwestrową zostanie przedłużona do...

zobacz więcej

W homilii Franciszek nawiązując do fragmentu ewangelii zwrócił uwagę na zawarty w niej kontrast. Z jednej strony opowiada ona o narodzinach Jezusa wychodząc od Cezara Augusta, ukazując pierwszego cesarza w jego „wielkości”, a potem przenosi nas do Betlejem, gdzie nie ma nic wielkiego: tylko ubogie dziecię owinięte w pieluszki, a wokół niego pasterze. – Tam jest Bóg w małości. Oto przesłanie: Bóg nie szuka wielkości, lecz uniża się w małość. Małość jest drogą, którą obrał, aby do nas dotrzeć, by dotknąć naszych serc, aby nas zbawić i sprowadzić ku temu, co się liczy – zaznaczył Franciszek i zachęcił do kontemplacji Dzieciątka Jezus.

Papież wskazał na wagę pytania, czy umiemy przyjąć tę drogę Boga, tym bardziej, że Bóg się objawia małym w oczach świata, a ludzie Go nie rozumieją. Przestrzegł przed szukaniem wielkości według świata, może nawet w Jego imię, wspinaniem się na piedestał, szukaniem „widzialności”, pogonią za sukcesem. – Bóg nie szuka siły i władzy, prosi o czułość i małość wewnętrzną – zaznaczył Franciszek.

Papież zaapelował, aby na Boże Narodzenie wypraszać od Jezusa: „łaskę małości” ponieważ „Bóg chce przyjść do małych rzeczy w naszym życiu, chce zamieszkać w codziennej rzeczywistości, w prostych gestach, które wykonujemy w domu, w rodzinie, w szkole, w pracy”. Jak wskazał Ojciec Święty, w tym tkwi przesłanie wielkiej nadziei, że Jezus zachęca nas byśmy docenili i odkryli na nowo w życiu rzeczy małe. – Zostawmy więc za sobą żale za wielkością, której nie mamy. Wyrzeknijmy się narzekań i ponurych min, chciwości, która pozostawia niedosyt – zachęcił Franciszek.

Zwrócił uwagę, że Jezus nie chce przychodzić tylko do małych rzeczy w naszym życiu, ale także „w naszą małość”, w nasze poczucie słabości, kruchości, niewystarczalności, może nawet popełnienia błędu. Papież zaznaczył, że tej nocy Bóg mówi do nas: „Kocham ciebie takim, jakim jesteś. Twoja małość mnie nie przeraża, twoja kruchość mnie nie martwi. Dla ciebie stałem się małym. Aby być twoim Bogiem, stałem się twoim bratem”.

Wigilia Bożego Narodzenia w Rzymie. Nie zabraknie polskich akcentów [WIDEO]

Uroczystą pasterkę w Bazylice Św. Piotra w Watykanie odprawi tradycyjnie sam papież. Świątynia została już zamknięta i jest przygotowywana do...

zobacz więcej

Ojciec Święty zaznaczył, że przyjęcie małości oznacza także przyjęcie Jezusa w „maluczkich dnia dzisiejszego”, co znaczy miłować Go w ostatnich i służyć Mu w ubogich. – To oni są najbardziej podobni do Jezusa, narodzonego w ubóstwie. I to właśnie w nich chce być czczony – powiedział Franciszek.

Wskazał też na szopkę, gdzie Jezus w momencie narodzin jest otoczony maluczkimi, ubogimi pasterzami. – Oni byli najprostszymi i byli najbliżej Pana – zaznaczył papież i dodał: „Jezus, rodzi się blisko nich, blisko zapomnianych peryferii. Przychodzi tam, gdzie godność człowieka jest wystawiona na próbę. Przychodzi, aby uszlachetnić wykluczonych i objawia się przede wszystkim im: nie ludziom wykształconym i ważnym, lecz biednym ludziom pracującym”.

Zaznaczył, że Bóg przychodzi tej nocy, aby „surowość pracy napełnić godnością”. – Przypomina, jak ważne jest nadanie godności człowiekowi poprzez pracę, ale także nadanie godności pracy człowieka, bo człowiek jest panem, a nie niewolnikiem pracy – powiedział Franciszek i zaapelował: „Nigdy więcej śmierci w pracy”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Franciszek zwrócił uwagę, że w szopce obok pasterzy są także uczeni i bogaci, magowie. W Betlejem ubodzy i bogaci są razem, ci, którzy oddają cześć jak magowie i ci, którzy pracują, jak pasterze. Wszystko się łączy, kiedy Jezus jest w centrum: nie nasze wyobrażenia o Jezusie, lecz On, żyjący – powiedział Ojciec Święty.

Zobacz także: Dziennikarze TVP Info wykonali najstarszą polską kolędę


– Powróćmy do Betlejem, powróćmy do źródeł – do istoty wiary, do pierwszej miłości, do adoracji i miłosierdzia. Spójrzmy na pielgrzymujących magów i jako Kościół synodalny, w drodze, udajmy się do Betlejem, gdzie Bóg jest w człowieku, a człowiek w Bogu; gdzie Pan jest na pierwszym miejscu i jest uwielbiany; gdzie ostatni zajmują miejsce najbliżej Niego; gdzie pasterze i magowie stoją razem w braterstwie silniejszym niż wszelkie klasyfikacje. Niech Bóg nam, da, abyśmy byli Kościołem adorującym, ubogim i braterskim – zaapelował Franciszek.

„Znak ufności dla świata w czasach zagrożenia”. W Watykanie rozpoczęto instalację żłóbka

Na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęto we wtorek budowę żłóbka bożonarodzeniowego. Na miesiąc przed świętami przed obeliskiem w centrum placu...

zobacz więcej

Podobnie, jak w pierwszym roku pandemii, także i w tym pasterka w Watykanie celebrowana przez Ojca Świętego została przyspieszona. Rozpoczęła się o 19:30.

Z powodu pandemii na mszę mogło przyjść kilka razy mniej osób niż zwykle.

To dziewiąte uroczystości Bożego Narodzenia pod przewodnictwem Franciszka.

Boże Narodzenie i Nowy Rok w Watykanie


W uroczystość Narodzenia Pańskiego, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi.

31 grudnia o godz. 17.00 Ojciec Święty będzie przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki i Te Deum w podziękowaniu za miniony rok w bazylice watykańskiej. 1 stycznia 2022 roku, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki oraz 55. Światowy Dzień Pokoju o godz. 10.00 papież będzie przewodniczył mszy św. w bazylice św. Piotra.

Również w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia Franciszek będzie przewodniczył eucharystii o godz. 10.00. W niedzielę Chrztu Pańskiego, 9 stycznia o godz. 9.30 Ojciec Święty będzie sprawował mszę świętą i udzieli chrztu dzieciom w Kaplicy Sykstyńskiej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Papież spotykać się też będzie z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” w poszczególne niedziele, a także w pierwszy dzień Nowego Roku oraz uroczystość Objawienia Pańskiego.

Zobacz także: Świerk z Dolomitów na pl. św. Piotra w Watykanie


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej