RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fake news Onetu na Wigilię. „Czyny bandyckie i kryminalne”

Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział podjęcie kroków prawnych (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział podjęcie kroków prawnych (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

„14.12.21 po przejściu infekcji SARS Cov-2, w wyniku badań i obowiązujących procedur medycznych uzyskałem status ozdrowieńca” – poinformował prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski. To reakcja na tekst opublikowany przez onet.pl. Wynika z niego, że Jacek Kurski miał „złamać przepisy i samowolnie przerwać izolację”, co „ustalił” portal wydawnictwa Ringiel Axel Springer Polska. Prezes TVP zapowiedział pozew i zawiadomienie prokuratury.

„Sprowadzili śmierć, a Onet pisze, że im święta nie wyszły”, „Folksdojcze” – reakcje na bulwersujący tekst

„Pomyślcie. Co trzeba mieć w głowie? Żeby przedstawiać armię, która niszczyła nasz kraj i sprowadziła niewyobrażalne cierpienia i śmierć milionów,...

zobacz więcej

Autor artykułu Kamil Dziubka powołuje się na badanie przeprowadzone w dniu 14.12.2021 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i pisze, że jego wynik „jest jednoznaczny: Wykryto RNA wirusa SARS-CoV-2”.

„W tym momencie prezes TVP od razu powinien udać się na dziesięciodniową, bezwzględną izolację domową, co jasno wynika z przepisów i opartej na nich instrukcji opublikowanej na rządowych stronach. Za złamanie przepisów i samowolne przerwanie izolacji sanepid może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. W przypadku Jacka Kurskiego 10-dniowy okres izolacji mijał 24 grudnia, czyli dopiero dziś” – pisze Dziubka w tekście opublikowanym w wigilijny poranek.

Przeczytaj także: 25 wpadek, manipulacji, kłamstw i kompromitacji Onetu

Jak wynika z oświadczenia opublikowanego przez CSK MSWiA, pracownik niemiecko-szwajcarskiego portalu błędnie zinterpretował informacje. Dziubka nie wyjaśnił też, w jaki sposób uzyskał informacje na temat stanu zdrowia Jacka Kurskiego i na jakiej podstawie je upublicznił.

Szpital MSWiA jednoznacznie: izolacja zakończyła się 15 grudnia, nie można twierdzić, że 19 grudnia Jacek Kurski miał koronawirusa


„W dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA rzeczywiście zostało wykonane badanie metodą rtPCR z oceną cykli detekcji próbki pobranej od Pana Jacka Kurskiego. Badanie to zostało wykonane po okresie aktywnej fazy choroby w celu potwierdzenia statusu ozdrowieńca tzn. czy wydalane jeszcze RNA wirusa (fragmenty łańcucha RNA) jest czy też nie jest patogenne (zaraźliwe). Interpretacja wyniku badania RT-PCR o treści »wykryto RNA wirusa SARS – CoV-2« wskazuje na późny okres po infekcji COVID-19, tj. wykrycie genomu wirusa pomiędzy 30 a 35 cyklem badania. Powyższe miało korelację z obrazem klinicznym oraz wywiadem jak i również ujemnymi wynikami testów antygenowych przeprowadzonych u Pana Jacka Kurskiego. Z uwagi na fakt, że całość obrazu klinicznego Pacjenta wskazywała na okres ozdrowieńczy COVID-19, w dniu 15 grudnia 2021 r. CSK MSWiA zwrócił się do PSSE w Warszawie z wnioskiem o zakończenie okresu izolacji Pacjenta z uwagi na uznanie go za ozdrowieńca, co nastąpiło w dniu 15 grudnia 2021 r.” – czytamy w oświadczeniu. „Mając powyższe na uwadze, badanie przeprowadzone w dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA nie może być podstawą do twierdzenia, iż Pan Jacek Kurski w dniu 19 grudnia 2021 r. miał koronarwirusa” – podkreśla szpital, wyjaśniając, że publikuje te informacje za zgodą prezesa TVP.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jacek Kurski pozywa Onet. Zapowiada zawiadomienie do prokuratury


Do tekstu Dziubki odniósł się również sam Jacek Kurski, który skrytykował „złamanie tajemnicy lekarskiej, wykradzenie tajnych danych o zdrowiu i bezmyślną, antynaukową interpretację tych danych”. „To czyny bandyckie i kryminalne” – ocenia szef Telewizji Polskiej. Prezes TVP zapowiedział również stosowne kroki prawne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej