Choinka, smażony karp, prezenty oraz pierogi. Dla większości z nas to pierwsze skojarzenia ze Świętami. A przecież w różnych częściach Polski tradycje związane z Bożym Narodzeniem, podobnie jak potrawy wigilijne znacząco się różnią.
Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich powstały w XIX wieku i od samego początku działalności miały jednoczyć społeczność wiejską.
zobacz więcej
Izera jest pierwszą marką aut elektrycznych w Polsce. Dzięki staraniom oraz pracy wielu osób zaangażowanych w projekt już za kilka lat auta...
zobacz więcej
Swoje zwyczaje mają te Kaszubi. Na ich stołach nie może zabraknąć zupy z brzadu, czyli z suszonych gruszek, jabłek, śliwek i wiśni. Do tego przyrządzane są skromne potrawy z grochu, fasoli, maku, suszonych grzybów, kapusty oraz ziemniaków.
Kaszubi wierzą również, że jeżeli ktoś zmarł na krótko przed Wigilią, to podczas kolacji przychodzi do domu. Dlatego, żeby nie oblać zmarłego, nie wylewa się wody za próg.
Całości tradycji dopełniają kolędnicy oraz Gwiazdor. Ci pierwsi tworzą świąteczny orszak złożony m.in. z policjanta, dziada z babą, śmierci z kosą, diabła, skaczącego kozła, bociana podszczypującego dziewczyny i żołnierza jadącego na drewnianym koniu.
Z kolei Gwiazdor na Kaszubach rozdaje prezenty. Jego strój znacząco różni się od znanego czerwono-białego ubioru św. Mikołaja – okutany jest w charakterystyczny kożuch przepasany słomianym pasem. Na twarz zaś zakłada wykonaną z cielęcej skóry maskę, zwaną larwą.
Wszyscy chcemy prowadzić spokojne życie w którym nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Osiedla z ochroną, monitoringiem i innymi systemami...
zobacz więcej