RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Żaryn o doniesieniach ws. Brejzy: Polskie służby działają zgodnie z prawem

Minister koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn (fot. PAP/Rafał Guz)
Minister koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej, są fałszywe – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Associated Press podała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza miał być inwigilowany za pomocą programu Pegasus.

Ziobro o domniemanej inwigilacji Giertycha: Nikt nie jest inwigilowany bezprawnie

Nie mam żadnej wiedzy, aby w Polsce były podejmowane bezprawne działania służące inwigilacji obywateli; natomiast wiem, że polskie państwo nie jest...

zobacz więcej

– Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe – podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik zaznaczył, że służby „nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej”. – W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd – stwierdził Żaryn. Dodał, że „te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem”.

Associated Press: Brejza był inwigilowany


Jak podała amerykańska agencja prasowa Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab poinformowała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowaniem Pegasus. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Wcześniej Citizen Lab podała, że także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. Badacze nie byli w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził w środę, że polskie państwo tak samo jak inne państwa może korzystać z takich narzędzi. – Oczywiście tylko zgodnie z prawem, jeżeli są ku temu podstawy, na podstawie procedur prawnych – podkreślił. Ziobro oświadczył też, że „nie ma żadnej wiedzy, aby w Polsce były jakiekolwiek bezprawne działania podejmowane w tym obszarze”. – Natomiast mam wiedzę, że polskie państwo nie jest bezradne wobec osób, co do których zgromadzono materiał wskazujący na możliwość popełnienia przestępstw kryminalnych – dodał.

– A panu Giertychowi przy okazji życzę zdrowia, (...) żeby pozwoliło panu Giertychowi stawić się w prokuraturze, bo prokuratura chce mu stawiać kolejne zarzuty, o ile wiem wzywa go w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw kryminalnych – podkreślił Ziobro.

Czytaj także: Giertych zaatakowany przez Pegasusa? Wąsik komentuje. Są nowe informacje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej