RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Tykająca bomba zegarowa” w Niemczech. Ekstremiści islamscy zwalniani z więzień

Urząd nie informuje jednak, ilu ekstremistów przebywa w aresztach (fot. Getty Images/Getty Images)
Urząd nie informuje jednak, ilu ekstremistów przebywa w aresztach (fot. Getty Images/Getty Images)

Szef federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang ostrzegł przed nadchodzącą w przyszłym roku falą zwolnień osób, aresztowanych za terroryzm. Urząd nie informuje jednak, ilu ekstremistów przebywa w aresztach oraz ilu z nich zostanie wkrótce zwolnionych - podkreśla niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Zachód powinien dostarczyć Ukrainie broń. Trzeba zmusić Kreml do kalkulacji kosztów

Rosja w dalszym ciągu robi groźne miny. Apele i ostrzeżenia Zachodu nie przynoszą rezultatów. Ukraina apeluje wciąż do państw członkowskich NATO o...

zobacz więcej

Do podjęcia natychmiastowych działań w tej sprawie wzywa polityk CDU Alexander Throm.

– Urzędy odpowiedzialne za bezpieczeństwo i sądy na wszystkich szczeblach powinny niezwłocznie zacząć działać, aby zapobiec szkodom mogącym wyniknąć dla ludności – zapowiedział Throm. „Jak realne zagrożenie stanowić mogą zwolnieni z więzień islamiści, wiadomo od zeszłorocznych ataków w Wiedniu i Dreźnie”.

Dane dotyczące przebywających w aresztach ekstremistów nie są znane. – Niektóre kraje związkowe podają, że każdy z nich ma niską dwucyfrową liczbę aresztowanych ekstremistów – dowiaduje się FAZ. Z Turyngii i Nadrenii Północnej-Westfalii brak nawet takich informacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Rozmowa Scholz–Putin. Głównym tematem sytuacja na Ukrainie

Podczas rozmowy telefonicznej we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Olafowi Scholzowi objęcia urzędu kanclerza Niemiec. Głównym...

zobacz więcej

Wg Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), liczba osób stanowiących zagrożenie z powodów religijnych wynosi w skali całego kraju 550, z czego ok. stu przebywa w więzieniach. Z danych ministerstw sprawiedliwości wynika jednak, że osób takich może być „znacznie więcej” – dodaje FAZ.

Pilna zmiana


Ministerstwa Sprawiedliwości podaje z kolei, że tylko w samej Bawarii 71 więźniów zostało sklasyfikowanych jako islamscy terroryści. – Najwyraźniej nie ma ogólnokrajowego, całościowego obrazu tej sytuacji, który łączy poszczególne dane. Trzeba to pilnie zmienić, i nie powinny w tym przeszkadzać obawy o ochronę danych – podkreśla Throm. – W kręgach służb bezpieczeństwa mówi się, że czasami pojawiają się trudności w wymianie informacji między organami policji a wymiarem sprawiedliwości – zauważa FAZ.

Zobacz także: Campus Niemcy Przyszłości. Tusk wskrzesza PO za pieniądze Berlina

Brak ustandaryzowanych danych krytykuje również ekspert ds. terroryzmu Peter Neumann z King's College w Londynie. – Utrudniła to ocenę sytuacji w Niemczech. Nie ma też jednolitej, kompleksowej procedury zwalniania terrorystów – komentuje.

Mieszkańcy strefy nadgranicznej pomagają żołnierzom i składają życzenia

Mieszkańcy strefy nadgranicznej pomagają stacjonującym tam żołnierzom, dostarczając drewno na opał i przynosząc ciepłe posiłki; niektórzy z nich...

zobacz więcej

Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w „prawie wszystkich” krajach związkowych odbywają się konferencje na temat oceny ryzyka ekstremistów. Neumann wzywa do podjęcia ogólnokrajowych, zintegrowanych działań, tak jak ma to miejsce w Holandii. – Niestety, obawiam się, że coś musi się wydarzyć, zanim takie plany będą mogły zostać zrealizowane również w Niemczech – dodał Neumann w komentarzu dla FAZ.

Deportacja osób


Alexander Throm tymczasem radzi, by zastanowić się nad opcją deportacji osób, stanowiących niebezpieczeństwo. Wzywa ponadto do stosowania kolejnych aresztów prewencyjnych dla więźniów, którzy zradykalizowali się w areszcie. – Państwo potrzebuje takich środków ochrony swoich obywateli przed »tykającymi bombami zegarowymi« – podkreśla Throm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej