RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zdrówka przede wszystkim”. Abp Jędraszewski: A nie łask Bożych?

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

– Dzieje chrześcijaństwa, od samych jego początków, to dzieje ludzi, którzy dla Chrystusa byli gotowi cierpieć, nawet oddać za Niego i dla Niego własne życie – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W obszernym wywiadzie odniósł się również do tematu epidemii i przyznał, że „COVID przyczynił się do rozluźnienia przez wiele osób związków z Kościołem”.

Czy w święta i sylwestra obowiązuje post? Episkopat wyjaśnia

W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. – Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu...

zobacz więcej

Krytyka chrześcijan jest coraz bardziej powszechna. Wyznawcy tej religii są znacznie mocniej atakowani, niż przedstawiciele innych wierzeń. Co takiego jest w chrześcijaństwie, że staje się łatwym celem?

– Chrześcijaństwo jest religią rozumu, a nie wojny, jest religią wolności. To nie jest przymus. Za Chrystusem trzeba się osobiście opowiedzieć. Ale też, w konsekwencji, można od Niego odstąpić. Dzieje chrześcijaństwa, od samych jego początków, to dzieje ludzi, którzy dla Chrystusa byli gotowi cierpieć, nawet oddać za Niego i dla Niego własne życie – powiedział Marek Jędraszewski.

Zobacz także ->  Efekt Nitrasa. Kolejny mężczyzna z piłą. Ściął trzy krzyże

Metropolita krakowski zaznaczył, że „byli jednak i tacy, którzy w chwilach próby się załamywali”.

– W chrześcijaństwie wszystko rozgrywa się w głębi ludzkich sumień. To jest sfera niezwykle delikatna, wręcz subtelna. Decydująca jest wewnętrzna prawość i wierność aż do końca. Ale właśnie dlatego tak łatwo niekiedy przychodzi ludzi uwieść i złamać – nie tylko torturami. Sposoby ich zniewalania są znane zresztą od wieków. Zmieniają się tylko okoliczności – podkreślił.

Coraz bardziej boją się Jezusa w żłóbku... już nie tylko unijne „elity”

Apel Unii Europejskiej, by nie używać sformułowania „Boże Narodzenie” wywołał burzę i został skrytykowany nawet przez samego papieża Franciszka....

zobacz więcej

W wywiadzie arcybiskup odniósł się również do tez, że COVID odsunął Pana Boga na dalszy plan.

– Część ludzi szuka ratunku w szczepionkach, inna część nie chce się szczepić, ale, istotnie, szukają dla siebie ratunku wszędzie, tylko nie u Pana Boga. COVID przyczynił się – nie chcę powiedzieć do dechrystianizacji – ale na pewno do rozluźnienia przez wiele osób swoich związków z Kościołem – przyznał Jędraszewski.

– Trzeba tu być jednak bardzo ostrożnym, bo sama nieobecność w świątyni nie znaczy, że ludzie przestali się modlić. Wielu modli się w domach, bojąc się spotkania w większej grupie w kościele, ale bynajmniej nie tracąc swojej wiary w Boga. Prawdą jest jednak i to, co powiedział kardynał Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga. Otóż, jego zdaniem, pandemia koronawirusa spowodowała skokowy wzrost dechrystianizacji, który jako proces nastąpiłby w przestrzeni 15-20 lat – dodał.

Zobacz także ->  Morawiecki: Życzę, aby radość z Nowonarodzonego dawała nadzieję na przyszłość

Zaznaczył, że tymczasem teraz taki skok dokonał się na przestrzeni zaledwie kilka miesięcy.

Duchowny zaapelował, by nie zapominać, że Hollerich mówił o swoim Kościele, dotkniętym od lat ogromnym kryzysem wiary, m.in. na skutek ogromnego wzrostu bogactwa mieszkańców Luksemburga.

– Czegoś takiego w Polsce nie ma. Przy tym COVID stał się katalizatorem pewnych procesów, które miały już miejsce wcześniej. Nawiązując choćby do życzeń składanych podczas spotkań opłatkowych, w których już od wielu lat biorę udział wśród bardzo różnych ludzi, o bardzo zróżnicowanym statusie społecznym i różnym stopniu zamożności, to muszę powiedzieć, że najczęściej wypowiadane życzenie brzmiało: „Zdrówka przede wszystkim, bo to najważniejsze”. Nie błogosławieństwa Bożego, nie… Łask Bożych? Nie, nie. „Zdrówka przede wszystkim” – ubolewał arcybiskup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej