RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy w święta i sylwestra obowiązuje post? Episkopat wyjaśnia

Święta Bożego Narodzenia - post w Wigilię? (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Święta Bożego Narodzenia - post w Wigilię? (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. – Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

Coraz bardziej boją się Jezusa w żłóbku... już nie tylko unijne „elity”

Apel Unii Europejskiej, by nie używać sformułowania „Boże Narodzenie” wywołał burzę i został skrytykowany nawet przez samego papieża Franciszka....

zobacz więcej

– Wigilijny post 24 grudnia jest częścią pięknej polskiej tradycji. Jednak według przepisów prawa kanonicznego nie jest on obowiązkowy – podkreślił ks. Gęsiak.

Dodał, że w tym roku, ze względu na to, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który jest dniem pokutnym, post należy zachować nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa.

Zobacz także:  Efekt Nitrasa. Kolejny mężczyzna z piłą. Ściął trzy krzyże

Wątpliwości może budzić fakt, że zgodnie z ogólnymi normami roku liturgicznego, obchody uroczystości, w tym wypadku Narodzenia Pańskiego, zaczynają się już w jej wigilię.

Jednak, jak wyjaśnia rzecznik KEP, piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia.

Niższa akcyza na paliwo. Turystyka paliwowa z Niemiec kwitnie

Niższa akcyza na paliwo spodobała się nie tylko polskim, ale również niemieckim kierowcom. Także oni korzystają ze zmian podatkowych w naszym kraju...

zobacz więcej

– Należy rozróżnić dwa porządki: liturgiczny (formularze itp.) oraz prawny (dzień pokutny). Oznacza to, że 24 grudnia w piątek do godz. 24 trwa dzień pokutny. Podobnie będzie z 31 grudnia tego roku, który również wypada w piątek przed uroczystością. Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy – tłumaczy rzecznik KEP.

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał też tekst uchwały Konferencji Episkopatu Polski z 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią. 

Zobacz także:  Morawiecki: Życzę, aby radość z Nowonarodzonego dawała nadzieję na przyszłość

Czytamy w niej: „Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej