RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Hiszpanii wraca obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

Maski także na ulicach (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)
Maski także na ulicach (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Rząd Hiszpanii ogłosił w środę przywrócenie obowiązku noszenia na ulicach masek ochronnych. Wyjaśniono, że ma to związek z nasilającą się w kraju szóstą falą pandemii COVID–19.

Sytuacja pandemiczna w Niemczech. Czy rząd wprowadzi całkowity lockdown?

Polityk i ekspert ds. zdrowia Christine Aschenberg-Dugnus (FDP) określiła sytuację pandemiczną w Niemczech jako  „bardzo poważną” z powodu...

zobacz więcej

Jak poinformował premier Pedro Sanchez, przywrócone obostrzenie zostało omówione przez niego z władzami wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Zaznaczył, że maska będzie obowiązkowa wszędzie tam, gdzie trudno zachować 1,5–metrowy dystans między ludźmi.

Sanchez zapewnił, że jego rząd nie planuje wprowadzania w okresie świąteczno–noworocznym restrykcji polegających na zamykaniu lokali handlowych i gastronomicznych lub na ograniczaniu ich godzin funkcjonowania. Odrzucił też wnoszone przez władze Katalonii i Kantabrii apele o ogłoszenie godziny policyjnej.

Szef centrolewicowego gabinetu wyjaśnił, że aby sprostać pandemii konieczne będzie nasilenie w całym kraju szczepień przeciwko koronawirusowi, w tym szczególnie podawania trzeciej dawki preparatów. Premier dodał, że służby medyczne zostaną w tej kampanii wsparte przez lekarzy hiszpańskiej armii.

Sanchez zapowiedział, że w 2022 roku jego rząd planuje zwiększenie liczby pracowników służby zdrowia. Ogłosił plan zawierania umów o pracę z lekarzami, którzy są na emeryturze w celu powiększenia personelu medycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej