RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odkryto pierścień, jaki nosili pierwsi chrześcijanie. „Dobry Pasterz”

Złoty pierścień „Dobry Pasterz” (fot. Forum/Reuters/ RONEN ZVULUN)
Złoty pierścień „Dobry Pasterz” (fot. Forum/Reuters/ RONEN ZVULUN)

U wybrzeży Morza Śródziemnego w Izraelu odkryto złoty pierścień z czasów rzymskich z wizerunkiem Jezusa, jaki nosili pierwsi chrześcijanie. W pierścieniu osadzony jest zielony kamień, w którym wyryto postać pasterza niosącego owcę na ramionach.

Kot taternik wsypał kota kłusownika. Afera w Tatrach

Po donosie do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), że w schronisku na Hali Kondratowej w Tatrach wbrew parkowym przepisom przebywa kot i...

zobacz więcej

Pierścień był jednym z wielu artefaktów odkrytych przez archeologów w dwóch wrakach statków w pobliżu starożytnego portu w Cezarei. Inne skarby to setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III wieku oraz duży zbiór srebrnych monet z początku XIV wieku.

Archeolodzy znaleźli także figurki z czasów rzymskich – orła i aktora teatralnego w masce komediowej, dzwony z brązu przeznaczone do odpędzania złych duchów oraz pierścionek z czerwonym kamieniem.

Szczątki kadłubów statków i ich ładunków znaleziono rozrzucone na dnie morza na głębokości około 4 m. Cezarea była domem jednej z pierwszych wspólnot chrześcijańskich. Według Nowego Testamentu to tam święty Piotr ochrzcił rzymskiego setnika Korneliusza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej