RAPORT

Pogarda

Kaleta: KE będzie próbowała przed TSUE podważyć polską konstytucję [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska będzie próbowała w postępowaniu przed TSUE podważyć polską konstytucję. Podważyć, że Polska ma prawo mieć Trybunał Konstytucyjny i podważyć wyroki wydawane przez ten trybunał – mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

KE nie spodobał się wyrok polskiego TK i wszczęła procedurę przeciwko Polsce

KE podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.

zobacz więcej

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości na środowej konferencji prasowej odnosili się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski procedury ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ostatnim orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister Kaleta przywołał wtorkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał on, że prawo UE sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności. TSUE uznał też, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Jak ocenił Kaleta, „Trybunał Sprawiedliwości UE swoim orzeczeniem próbuje po cichu, za plecami utworzyć państwo federalne Unia Europejska”.

– Komisja Europejska będzie próbowała w postępowaniu, docelowo przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej podważyć polską konstytucję. Podważyć, że Polska ma prawo mieć Trybunał Konstytucyjny i podważyć wyroki wydawane przez ten trybunał – mówił Kaleta.

W ocenie wiceministra, jest to historyczna chwila. – Unia Europejska chce wyłączyć sądownictwo konstytucyjne i powierzyć Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej rolę „nadsądu” konstytucyjnego dla każdego z państw członkowskich i de facto Trybunał Sprawiedliwości chce doprowadzić do sytuacji, że każdy sędzia w Unii Europejskiej nie jest sędzią danego kraju, tylko jest sędzią Unii Europejskiej, ponieważ w swoim orzecznictwie będzie mógł bezkarnie pomijać konstytucję państwa, z mocy której sprawuje ten sędzia swój urząd – powiedział.

– To nie są już podwójne standardy, to już nie jest hipokryzja - to jest po prostu napaść na polską suwerenność – ocenił Kaleta.

Czytaj także: 
Morawiecki reaguje na decyzję KE. „Niewłaściwie rozumie rozdział kompetencji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej