RAPORT

Pogarda

TSUE przesadził. Radzik: Pozwolił polskim sędziom na orzekanie wbrew konstytucji

TSUE wydaje kolejne kontrowersyjne orzeczenie (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP)
TSUE wydaje kolejne kontrowersyjne orzeczenie (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP)

Najnowsze

Popularne

TSUE ocenił, że sędziowie w UE mogą kwestionować wyroki trybunałów konstytucyjnych. – To prosta droga do sankcjonowania bezprawia – mówi portalowi tvp.info Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Wyjaśnia, że TSUE pozwolił w praktyce polskim sędziom na orzekanie wbrew naszej konstytucji i artykułowi 190. Radzik ocenia to jako „aktywizm sędziowski” i przypomina, że Polska ma 500 lat tradycji demokratycznej, więc nie pozwoli sobie na takie traktowanie.

„TSUE orzekł dziś, że UE jest państwem federalnym”. Co postanowiono w Luksemburgu?

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz opublikował fragment wyroku TSUE dot. systemu sądownictwa w Rumunii, który – jak ocenił – „rozbraja”...

zobacz więcej

W maju tego roku TSUE nakazał rumuńskim sądom pomijanie krajowej konstytucji w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W odpowiedzi w czerwcu tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sędziowie z Luksemburga przekroczyli swoje kompetencje i podkreślił, że rumuńska konstytucja ma pierwszeństwo nad traktatami.

We wtorek TSUE wydał wyrok wskazujący na „wyższość” prawa unijnego, a już w środę Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce.

Co na to inne państwa UE?


– Jestem przekonany, że tego rodzaju orzeczenie TSUE spotka się też ze stanowczym wetem takich państw jak Niemcy, Francja czy Włochy. To nastąpi pewnie w ciągu roku, gdy podobne sprawy staną na wokandzie. Nie wyobrażam sobie, żeby niemiecki sędzia orzekł wbrew konstytucji i powiedział, że prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – mówi portalowi tvp.info Przemysław Radzik.

Zobacz także:   KE nie spodobał się wyrok polskiego TK i wszczęła procedurę przeciwko Polsce

– Z pewnością są w Europie państwa, których dorobek prawny na to nie pozwoli. Dlaczego? Bo orzeczenie TSUE godzi w suwerenność państw. Państwo może oddać część swoich uprawnień, ale nie w zakresie wymiaru sprawiedliwości. My często zapominamy, że Polska też ma ponad 500 lat tradycji demokratycznej i parlamentarnej. My nie pojawiliśmy się 30 lat temu. Mamy swoje tradycje i nie trzeba nas tego uczyć – dodaje.

Jasny zapis Konstytucji RP


Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych ocenia, że orzeczenie TSUE ma „bardzo niebezpieczny charakter, bo rozsadza od wewnątrz porządek prawny poszczególnych państw, w tym Polski”. Jego zdaniem pozwala na ignorowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, czyli wyroków, które z mocy artykułu 190 naszej Konstytucji „mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”.

PO straciła większość w mieście. „Zakładali, że im gorzej w Polsce, tym lepiej dla nich”

Platforma Obywatelska traci Koszalin. Tylko siedmioro radnych PO zastosowało się do uchwały zarządu powiatowego partii, która wzywała do bojkotu...

zobacz więcej

– Trybunał pozwala zatem w praktyce polskim sędziom na orzekanie wbrew polskiej konstytucji, czyli łamanie obowiązującego prawa. Można więc ocenić, że orzeczenie TSUE to prosta droga do sankcjonowania bezprawia – komentuje.

Jego zdaniem za łamanie konstytucji sędzia w każdym kraju powinien ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną; niezależnie, czy jest to Polska, Niemcy czy Francja.

Zobacz także:   TSUE: Nie ma obowiązku wdrażania orzeczeń trybunałów konstytucyjnych

– Nie wyobrażam sobie, że sędzia mógłby orzekać wbrew konstytucji państwa, któremu przyrzekał wierność. Z drugiej strony mamy już niestety do czynienia z przypadkami, że sędziowie wbrew polskiej konstytucji orzekają, ignorując orzeczenia TK i to już się w Polsce dzieje. Natomiast spotyka się to z reakcją naszą – rzeczników dyscyplinarnych. I spotykać się będzie. Dopóki będziemy rzecznikami, będziemy to ścigać, bo w innym przypadku podważalibyśmy fundament państwa – komentuje.

Przemysław Radzik mówi portalowi tvp.info, że „takie działanie byłoby działaniem anarchizującym państwo”. – Dziwię się, że TSUE dało temu zielone światło – mówi.

Przemysław Radzik (fot. PAP/Leszek Szymański)

TSUE wbrew prawu krajowemu. Bułgaria musi wydać dowód tożsamości dziecku dwóch „matek”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Bułgaria musi wydać dokument tożsamości dziecku Bułgarki i jej żony, mimo że małżeństwa osób...

zobacz więcej

Radzik stanowczo: TSUE nie stoi ponad konstytucjami


Przemysław Radzik ocenia decyzję TSUE jako „skrajny przejaw aktywizmu sędziowskiego”.

Przypomina, że orzeczenia TSUE nie mają mocy prawotwórczej, a jedynie istotną moc interpretacyjną jeśli chodzi o traktaty.

Zobacz także:   Mimo orzeczenia TSUE, Węgry nie zmienią systemu ochrony granic

– Mają moc wiążącą w danej sprawie, ale nie źródła prawa. W Luksemburgu istnieje tendencja do poszerzania granic, których nie ma wyznaczonych. Mówi się o prawotwórczym charakterze orzeczeń, ale to są na razie tylko głosy doktrynalne i głosy w samym TSUE. Jednak wyrok Trybunału Sprawiedliwości wciąż w żaden sposób nie stoi ponad konstytucjami państw ani wyrokami Trybunałów Konstytucyjnych – podkreśla.

Morawiecki reaguje na decyzję KE. „Niewłaściwie rozumie rozdział kompetencji”

Nie zgadzam się z wnioskiem Komisji Europejskiej, że TK nie spełnia wymogów; KE niewłaściwie rozumie rozdział między kompetencjami państw i...

zobacz więcej

Komisja Europejska uderza w Polskę


Przypomnijmy, że Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o dwa wyroki.

14 lipca tego roku Trybunał orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Zobacz także:   Przemilczany skandal w UE. Patryk Jaki zadrwił z unijnych polityków [WIDEO]

Z kolei 7 października polski TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej