RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii kina? Sprawdzili to naukowcy

Ethan Hawke (fot. Materiały prasowe)
Ethan Hawke (fot. Materiały prasowe)

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii kina? Ilu fanów tego gatunku, tyle opinii. W naukowy sposób do tematu postanowili podejść twórcy badania zatytułowanego „Science of Scare Project”. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o najbardziej przerażający horror wszech czasów, podłączyli 50 widzów do monitorów pracy serca. O wynikach badania informuje portal „Forbes”.

Niewykluczone, że Jamesa Bonda zagra osoba niebinarna

Producentka filmów o przygodach Agenta 007 znów zabrała głos na temat tego, jaką płeć będzie miał ów bohater w nadchodzących odsłonach serii....

zobacz więcej

Metodologia badania była prosta. 50 śmiałkom zmierzono tętno w stanie spoczynku, a następnie pokazano im 50 wybranych wcześniej horrorów. W trakcie seansów mierzono średnie tętno każdego z nich i momenty gwałtownego skoku tętna spowodowanego przerażeniem. Dla podbicia reakcji, każdy z wyświetlanych filmów pokazany został z dźwiękiem w technologii 5.1 surround.

Selekcji pokazanych filmów dokonano wśród klasyki gatunku i sugestii fanów przedstawianych za pośrednictwem portalu „Reddit”. Na liście znalazły się kultowe produkcje, jak „Lśnienie”, „Coś” czy „Halloween”, ale również popularne horrory z ostatnich lat.

Filmem, który podniósł tętno widzów najbardziej, okazał się „Sinister” Scotta Derricksona. Film z 2012 r. opowiada historię pisarza badającego prawdziwe zbrodnie. Wraz z rodziną wprowadza się on do domu, w którym dokonano wielu zabójstw. Wkrótce odnajduje na strychu kolekcję taśm wideo, na których najprawdopodobniej zarejestrowano prawdziwe sceny mordów.

Drugie miejsce na liście zajął film „Obecność” Jamesa Wana. „Sinister” okazał się lepszy, jeśli chodzi o średni wzrost tętna widzów (32 proc). Z kolei „Naznaczony” zanotował najwyższe skokowe wzrosty tętna. W trakcie najbardziej strasznych scen odnotowano wzrost tętna u widzów do 133 uderzeń na minutę (w przypadku filmu „Sinister” było to 131 uderzeń na minutę).

Kolejne miejsce listy najbardziej strasznych filmów wszech czasów zajęły filmy: „Obecność”, „Dziedzictwo. Hereditary”, „Paranormal Activity”, „Coś za mną chodzi”, „Obecność 2”, „Babadook”, „Zejście” i „Wizyta” M. Night Shyamalana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej