RAPORT

Pogarda

Ważność certyfikatów covidowych skrócona. O ile, od kiedy?

Najnowsze

Popularne

Już wkrótce skrócone zostaną terminy ważności certyfikatu zaszczepienia przeciw COVID-19. Do rozporządzenia Komisji Europejskiej dostosować muszą się wszystkie państwa członkowskie, w tym także Polska. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, na czym polegają zmiany.

Sukces polskiego instytutu. Półmaska z mchów opatentowana w Japonii

Japoński Urząd Patentowy opublikował patent wynalazku półmaski antywirusowej z mchów, zgłoszony przez prof. Hazema Kalajiego z Instytutu Biologii...

zobacz więcej

– Rozporządzenie KE mówi o ważności certyfikatów covidowych od 1 lutego, w okresie dziewięciu miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne dziewięć miesięcy – powiedział Andrusiewicz.

Co z dawką przypominającą?


Rzecznik poinformował również o decyzji kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, aby w Polsce również „certyfikaty po doszczepieniu (dawce przypominającej) były również ważne dziewięć miesięcy”. Ta zmiana wejdzie w życie także 1 lutego.

– Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny dziewięć miesięcy – podsumował Andrusiewicz.

Co z osobami zaszczepionymi przed 1 lutego 2022?


Rzecznik MZ zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne dziewięć miesięcy. Czytaj więcej: Raport o koronawirusie z 22 grudnia 2021. Rekord zgonów IV fali Komisja Europejska przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na COVID-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez dziewięć miesięcy (270 dni) „do celów podróży wewnątrz UE”, a nie, jak jest teraz, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Nowe obostrzenia jeszcze w grudniu?


Rzecznik MZ był też pytany przez dziennikarzy o ewentualne kolejne obostrzenia. Jak przyznał, zastanawianie się nad obostrzeniami cały czas trwa.

– Ten szczyt czwartej fali w zakresie zgonów na pewno skłania też do przemyśleń tego, co w najbliższych tygodniach. Te analizy trwają – stwierdził dodając, że codziennie odbywają się spotkania zespołu kryzysowego. – Dyskutujemy możliwe dalsze kroki w zakresie walki z Omikronem – zapewnił.

Zobacz także: Najpopularniejsze hasła, jakich szukali Polacy w 2021 roku. Raport Google

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej