RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ceny paliw jeszcze mogą zaskoczyć kierowców. Pozytywnie

Ceny paliw na stacjach już spadły, a mogą być jeszcze niższe (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Ceny paliw na stacjach już spadły, a mogą być jeszcze niższe (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Ceny paliw mogą być jeszcze niższe, bo ropa na świecie tanieje – ocenia w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Przypomniał, że Polska już zawnioskowała do Komisji Europejskiej o obniżenie VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc.

Porównanie cen energii. Wykres pokazuje, gdzie jest najtaniej

„Z wyjątkiem Polski i Skandynawii cała Europa jest powyżej 300 euro za MWh (Francja i Szwajcaria blisko 400 euro)” – pisze na Twitterze...

zobacz więcej

Na pytanie Programu Pierwszego Polskiego Radia o ceny paliw, Kościński odpowiedział, że dzięki obniżce akcyzy ceny na stacjach spadły – o czym pisaliśmy na portalu tvp.info – ale liczy, że mogą być one jeszcze niższe. Jak zauważył, spadają ceny ropy na światowych giełdach.

Obniżka VAT na paliwo


– Ponadto Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc. – powiedział. Dodał, że rozmowy z KE o obniżeniu VAT na paliwa silnikowe są trudniejsze niż w przypadku VAT na żywność, ale „ma nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce” i wyda zgodę.

Szef resortu finansów odniósł się również do ostatnich zatwierdzonych przez URE podwyżek gazu i energii elektrycznej. Jak mówił, te podwyżki mogły być jeszcze wyższe, bo ceny gazu idą w górę, a Polska nie ma na to wpływu.

Ceny prądu i gazu a spekulacja certyfikatami


Kościński dodał, że na ceny prądu wpływa koszt unijnych certyfikatów na handel emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Jak zaznaczył, w 60 proc. komponentem ceny energii elektrycznej są certyfikaty, którymi spekulują instytucje finansowe.

– To one windują te ceny bardzo wysoko – ocenił.

Tarcza antyinflacyjna

Obajtek o obniżce cen paliw. „To mogę obiecać”

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze – podkreślił w rozmowie z „Sieci” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

zobacz więcej

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: • obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw;
•obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.);
• zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
• obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
• obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek „tarczowy” od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego;
• oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące: od stycznia do marca 2022 r.

Zobacz także: Za co wszyscy płacimy? Zobacz, co składa się na cenę energii

teraz odtwarzane
„#Jedziemy” | Janusz Kowalski: Unijny haracz i podwyżki mają twarz Tuska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej