RAPORT

Pogarda

Putin straszy i szuka pretekstu. Mówi o odpowiedzi „militarnej i technicznej” Rosji

Władimir Putin podczas kolegium rosyjskiego Ministerstwa Obrony (fot. PAP/ EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN/SPUTNIK)
Władimir Putin podczas kolegium rosyjskiego Ministerstwa Obrony (fot. PAP/ EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN/SPUTNIK)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Władimir Putin oświadczył we wtorek na spotkaniu ze swoimi generałami, że Rosja odpowie „militarnie i technicznie”, jeśli Zachód jej zagrozi. Szef MON Siergiej Szojgu z kolei oskarżył USA o szykowanie na Ukrainie prowokacji z wykorzystaniem „substancji chemicznych”.

„Niezawisimaja Gazieta”: Putin i Biden mogli „wymienić” Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena, wydają się porozumieniem w sprawie „wymiany Ukrainy na Nord Stream 2” – ocenia w...

zobacz więcej

– W przypadku kontynuowania linii ewidentnie agresywnej sięgniemy w ramach represji po adekwatne środki militarne i techniczne – powiedział Putin podczas kolegium Ministerstwa Obrony.

Minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył USA o wysłanie na Ukrainę 120 najemników z prywatnych firm wojskowych, którzy mają przeprowadzić „prowokację” przy użyciu „nieznanej substancji chemicznej”. Ich zadaniem ma być też szkolenie „w akcjach bojowych ukraińskich żołnierzy z formacji specjalnych i grup radykałów”.

Szojgu nie przedstawił żadnych dowodów na swe oskarżenia, a rzecznik Pentagonu powiedział później we wtorek, że jego zarzuty są „kompletnie fałszywe”.

Premier o rozmowie Biden-Putin: niosła w sobie pewne niepokojące elementy

Rozmowa prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina, niosła w sobie pewne niepokojące elementy; nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym,...

zobacz więcej

Putin oskarżył też we wtorek Zachód o eskalację napięcia w Europie. Dodał, że Rosja jest zaniepokojona rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach i ewentualnym pojawieniem się takich środków na Ukrainie.

Dodał, że Rosja ma nadzieję na „wyraźną odpowiedź” w sprawie wysuniętych przez nią propozycji dotyczących tzw. gwarancji bezpieczeństwa.

W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt „traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa” oraz projekt umowy Rosja-NATO.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena zapowiedziała, że w tym tygodniu udzieli Rosji odpowiedzi w sprawie propozycji „gwarancji bezpieczeństwa” w formie projektu traktatu.

Zobacz także: Kreml żąda, by Ukraina pozostała poza NATO


USA zastrzegły już, że część z propozycji jest w oczywisty sposób nie do przyjęcia dla Ameryki i NATO, a Kreml jest tego świadomy.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej