RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„TSUE orzekł dziś, że UE jest państwem federalnym”. Co postanowiono w Luksemburgu?

Orzeczenie TSUE podważa systemy konstytucyjne państw UE – oceniają eksperci (fot. arch.PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Orzeczenie TSUE podważa systemy konstytucyjne państw UE – oceniają eksperci (fot. arch.PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz opublikował fragment wyroku TSUE dot. systemu sądownictwa w Rumunii, który – jak ocenił – „rozbraja” konstytucyjne systemy państw członkowskich UE. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta dodaje, że tym samym orzeczono, że Unia Europejska jest państwem federalnym. Z kolei europoseł Patryk Jaki tak podsumowuje decyzję sędziów z Luksemburga: „politycy w togach”.

Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL. Francuski dziennik: Poważne oskarżenia

Francuski dziennik „Libération” pisze o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej, z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W...

zobacz więcej

W maju tego roku TSUE nakazał rumuńskim sądom pomijanie krajowej konstytucji w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W odpowiedzi w czerwcu tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sędziowie z Luksemburga przekroczyli swoje kompetencje i podkreślili, że rumuńska konstytucja ma pierwszeństwo nad traktatami.

Czytaj więcej: Kolejny kraj buntuje się w TSUE. „Historyczny moment w Unii”

We wtorek 21 grudnia TSUE wydał wyrok w sprawie dotyczącej niezależności sędziów w Rumunii i „wyższości” prawa unijnego – fragment orzeczenia opublikował sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Chodzi o połączone sprawy: C-357/19 Euro Box Promotion i in.,C-379/19 DNA- Serviciul Teritorial Oradea, C-547/19 Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România”.

Co orzekł TSUE ws. Rumunii?


„Prawo unijne nie stoi na przeszkodzie temu, by orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były wiążące dla sadów powszechnych, pod warunkiem zagwarantowania w szczególności niezależności Trybunału Konstytucyjnego od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z drugiej strony prawo UE wyklucza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów krajowych z powodu nieprzestrzegania takich decyzji” – czytamy w opublikowanym fragmencie orzeczenia TSUE.

Zdaniem sędziego wtorkowy wyrok TSUE „rozbraja” konstytucyjne systemy państw członkowskich UE w debacie o pierwszeństwie: „Uznaje, że nie można karać dyscyplinarnie sędziów za odmowę stosowania konstytucji z powołaniem się na prawo UE”.

Jaki: Sędziowie TSUE to „politycy w togach”


Europoseł Patryk Jaki (PiS) przekonuje, że orzeczenie sędziów z Luksemburga to skandal i nazywa ich „politykami w togach”. „Czyli wg TSUE – tak naprawdę każdy sędzia może sobie odmówić przestrzegania polskiego prawa, jak sobie uzna, że źródło ma »tylko« w polskiej konstytucji”. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta ocenia, że wyrok TSUE ma „fundamentalny, historyczny i niebezpieczny kształt”, bowiem pozwala każdemu sędziemu w UE kwestionować wyroki sądów konstytucyjnych, które tym samym stają się bezwartościowe.

UE państwem federalnym?


„TSUE bezpośrednio ocenił konstytucję Rumunii i nazwał traktaty »kartą konstytucyjną«. Tym samym postawił siebie jako nadsąd konstytucyjny. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że pogląd ten i sformułowanie oznaczają, że TSUE orzekł dziś, że UE jest PAŃSTWEM FEDERALNYM” – ocenia Kaleta. Zobacz także: „Wojna trybunałów”. Jak spór między prawem UE i krajowym rozstrzygały inne państwa?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej