RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sukces polskiego instytutu. Półmaska z mchów opatentowana w Japonii

Maseczki ochronne przeciw koronawirusowi (fot. Chesnot/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)
Maseczki ochronne przeciw koronawirusowi (fot. Chesnot/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)

Japoński Urząd Patentowy opublikował patent wynalazku półmaski antywirusowej z mchów, zgłoszony przez prof. Hazema Kalajiego z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. O jego pracy poinformowała uczelnia.

Zakonnice szyją maseczki i pomagają bezdomnym. Ruszyła też łaźnia dla potrzebujących

Siostry kanoniczki z Krakowa podczas epidemii wydają posiłki najuboższym i szyją maseczki. Dzięki pomocy pracowników Dzieła Pomocy św. Ojca Pio po...

zobacz więcej

Z informacji przekazanej przez SGGW wynika, że półmaska antywirusowa wielokrotnego użytku jest wykonana z mchów, które umieszczono w cienkiej warstwie przezroczystego materiału. Podczas noszenia maski przez człowieka odbywa się fotosynteza. Gdy użytkownik oddycha, mchy mają zapewnioną odpowiednią wilgotność i dwutlenek węgla. Mchy z kolei dostarczają człowiekowi tlen do oddychania.

W ramach weryfikacji wynalazku przeprowadzono serię doświadczeń. Naukowcy przekonują, że maska skutecznie absorbuje wirusy powodujące infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak koronawirus.

Jak podaje SGGW, maseczka adsorbuje wirusa na podstawie różnicy ładunku elektrycznego (wirusy mają ładunek ujemny, a mchy dodatni). Następnie, jak podano, kapsydy lub otoczki białek wirusowych zostają przerwane, a nieszkodliwe już wnętrze rozpada się.
Mech jest wykorzystywany do produkcji półmaski antywirusowej (fot. SGGW)
Mech jest wykorzystywany do produkcji półmaski antywirusowej (fot. SGGW)

Ekspert: Najlepsze maseczki nie droższe a te, w których się gorzej oddycha

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt...

zobacz więcej

Patent opublikowany 18 listopada dotyczy półmasek antywirusowych wielokrotnego użytku, do stosowania przede wszystkim przeciwko wirusom grypy. Współautorem wynalazku jest wirusolog dr Seiya Sato, prezes firmy Green's Green Ltd. oraz pracownik Uniwersytetu Farmacji i Stosowanych Nauk Przyrodniczych w Niigata (Japonia).

Zobacz także: Minister zdrowia poinformował o zmianach ws. maseczek


Obecnie prof. Kalaji wraz ze wspólnikiem czekają na opublikowanie zgłoszonych kolejnych dwóch patentów. Dotyczą one ekstraktu z roślin jako składnika cukierków antywirusowych oraz roztworu przeciw koronawirusowi do płukania jamy ustnej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej