RAPORT

Pogarda

Emil Cz. z zarzutami. Grozić mu może nawet dożywocie

Najnowsze

Popularne

Prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Emila Cz., żołnierza dezertera, który uciekł na Białoruś – dowiedział się portal tvp.info. Za mężczyzną, jeśli tak postanowi sąd, zostanie wydany list gończy. Śledczy badają też, czy Emil Cz. współpracował z białoruskim wywiadem. Jeśli potwierdzi się, że popełnił zbrodnię przeciwko RP, grozić mu może nawet dożywocie.

Co grozi Emilowi Cz.? Ruszyło śledztwo ws. dezercji żołnierza

Możliwy jest wniosek do sądu o areszt tymczasowy i list gończy za żołnierzem podejrzanym o dezercję, który przeszedł przez granicę na stronę...

zobacz więcej

Postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilowi Cz. – urodzonemu w 1996 r. żołnierzowi 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie – wydał Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ. Informację potwierdziła portalowi tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Śledczy ustalili, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka. 16 grudnia opuścił wyznaczony posterunek i „w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej” uciekł za granicę Polski na terytorium Białorusi.

Dezerterowi grozi 10 lat więzienia


– Podjęte w sprawie czynności pozwoliły na wydanie wobec Emila Cz. postanowienia o przedstawieniu zarzutu dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności – zaznacza Skrzyniarz.

Aktualne działania prokuratury będą zmierzać do wystawienia za podejrzanym listu gończego, w celu wykonania z jego udziałem czynności procesowych i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zarzucane przestępstwo.

W ramach prowadzonego postępowania prokuratura bada również wątek ewentualnego działania przez Emila Cz. na rzecz obcego wywiadu oraz działania w kierunku przestępstwa zbrodni przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, co jest zagrożone nawet karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Emil. Cz. nie po raz pierwszy wszedł w konflikt z prawem. Mężczyzna został skazany za przestępstwo fizycznego i psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą (matką), a 11 grudnia stanął pod zarzutem popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej