RAPORT

Wojna na Ukrainie

Omikron a zaszczepieni i ozdrowieńcy. WHO ostrzega

Świat zmaga się z pandemią COVID-19 (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Świat zmaga się z pandemią COVID-19 (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż wariant Delta – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że chorują nawet zaszczepieni.

Antyrządowe protesty w Niemczech przeciwko ograniczeniom covidowym

Około 12 000 osób przemaszerowało w niedzielę przez Norymbergę, aby zademonstrować przeciwko działaniom rządu podejmowanym w walce z koronawirusem....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef WHO powiedział podczas wideokonferencji prasowej, że jest już jasne, iż Omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa.

– Mamy mocne dowody, że Omikron rozchodzi się znacznie szybciej niż delta. Jest też coraz bardziej prawdopodobne, że osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą znów zachorować – dodał szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w obliczu nowego wariantu władze poszczególnych krajów będą musiały podejmować trudne decyzje, włącznie z odwoływaniem świątecznych spotkań. WHO przekonuje, że tak niepopularne decyzje mogą ratować życie.

Słabsze objawy


Wariant Omikron został wykryty przed miesiącem w Republice Południowej Afryki. Choć wszystko wskazuje, że jego objawy są znacznie słabsze od poprzednich wersji SARS-CoV-2, to mutacja rozprzestrzenia się co najmniej kilka razy szybciej niż Delta. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 mln 358 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 275 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

W Houston w Teksasie zmarła pierwsza w USA osoba, u której potwierdzono zakażenie wariantem Omikron – podały miejscowe władze. Ofiarą był 50-letni mężczyzna. Tymczasem Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podały, że zakażenia Omikronem stanowią już ponad 70 proc. wszystkich przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej