RAPORT

Pogarda

Nowy ambasador RP w Czechach. „Do załatwienia sprawy Turowa brakuje niewiele”

Mirosław Jasiński został nowym ambasadorem RP w Czechach (fot. Twitter/PLinCzechia)
Mirosław Jasiński został nowym ambasadorem RP w Czechach (fot. Twitter/PLinCzechia)

Najnowsze

Popularne

Nowym ambasadorem Polski w Czechach został Mirosław Jasiński, w przeszłości jeden z inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 2001-2006 kierował Instytutem Polskim w Pradze, a w ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Dziś Mirosław Jasiński złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Czech Milosza Zemana.

Zmiany w czeskim rządzie. Prezydent Zeman mianował premierem Petra Fialę

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu...

zobacz więcej

Mirosław Jasiński w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że krótko po exposé nowego premiera Czech, zaplanowanym na połowę stycznia, uda się zawrzeć porozumienie w sprawie kopalni Turów. – W ogólnym kształcie polsko-czeskiej współpracy Turów jest mimo wszystko sprawą incydentalną.   Mam nadzieję, że szybko da się ją załatwić. Niewiele tam brakuje. To jest tylko kwestia woli politycznej, której zabrakło poprzedniemu rządowi  – ocenił Mirosław Jasiński.  

 „Havlowskie drogowskazy” 


 Polski ambasador podkreślił, że  w programie koalicji rządzącej w Czechach znalazło się odwołanie do tradycji polityki prowadzonej przez prezydenta Vaclava Havla. – Przypominam, że to Havel był jednym z inicjatorów Wyszehradu. Jest to więc dobry sygnał, że z powrotem zacznie się respektować te havlowskie drogowskazy – zaznaczył ambasador.

 Przeczytaj też: Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej

Według Mirosława Jasińskiego, wyzwaniem dla objętej przez niego placówki będzie przyszłoroczna prezydencja Czech w Radzie Unii Europejskiej, jako że część spotkań polityków ma odbyć się w Pradze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej