Ruch Palikota chce delegalizacji PZPN

W piątek grupa piłkarskich działaczy ujawniła wykonane przez Kulikowskiego ukrytą kamerą nagrania, które miały dowodzić, że prezes PZPN Grzegorz Lato i sekretarz generalny związku Zdzisław Kręcina mogli dopuścić się korupcji przy budowie nowej siedziby związku (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ruch Palikota złożył w Sejmie wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw likwidacji PZPN. Komisja miałaby zająć się przygotowaniem przepisów dotyczących zmian w ustawodawstwie, prowadzących do likwidacji związku.

Posłowie piszą w uzasadnieniu, że działalność Polskiego Związku Piłki Nożnej przyczyniła się do katastrofalnej kondycji piłki nożnej w Polsce. „Na funkcjonowanie związku przeznaczane są ogromne kwoty pieniędzy, a korupcja jest wciąż stałym elementem piłkarskiej rzeczywistości” – czytamy.

Wniosek zawiera też stwierdzenie, że „kadra zarządzająca PZPN jest wybierana na zasadzie poplecznictwa, nie posiada odpowiedniej wiedzy i nie podejmuje czynności, które prowadziłyby do uczynienia z PZPN instytucji nowoczesnej”. Według członków ruchu Palikota, obowiązujące praktyki, doprowadziły jedynie do kompromitacji związku i polskiego futbolu w oczach międzynarodowej opinii publicznej.

W dokumencie czytamy także, że informacje związane z niegospodarnością PZPN a także kolejne ujawniane dowody o nadużyciach, „są dowodem na to, że związek jest organizacją mafijną„. Próby uzdrowienia związku polegające na wprowadzeniu kuratora nigdy się nie powiodły, co jest dowodem bezsilności władzy publicznej wobec stowarzyszenia, które wyłącznie w teorii prowadzi działalność w granicach prawa – argumentują posłowie Ruchu Palikota.

„Zmiana nic nie zmieni”

Poseł Wincenty Elsner na konferencji prasowej w Sejmie przekonywał, że w obecnej sytuacji żadna zmiana prezesa PZPN nic nie zmieni” – Składamy wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej sejmowej do likwidacji PZPN. Proponujemy, by cała struktura została rozwiązana od samej góry do samego dołu. Wszystkie struktury PZPN powinny być zlikwidowane - oświadczył.

Następnym krokiem będzie przygotowanie takiego otoczenia prawnego, w którym będzie możliwe powołanie nowego stowarzyszenia ze wszystkimi strukturami budowanymi oddolnie.

Wiceprzewodniczący Ruchu Palikowa, poseł Artur Dębski pytał podczas konferencji o przyczyny braku sukcesów polskiej kadry piłki nożnej. W odpowiedzi na pytanie wyświetlił zdjęcia prezesa PZPN Grzegorza Laty, sekretarza generalnego Zdzisława Kręciny oraz Grzegorza Kulikowskiego – To jest podstawowa przyczyna. A tak naprawdę, przyczyną są knury przy korycie - oświadczył, po czym pojawiło się zdjęcie świń jedzących z koryta.

Wojciech Penkalski zwrócił się do polityków z apelem o bojkot PZPN i przyniósł prezent dla władz związku – świński łeb, czyli prezent, jaki w 2008 roku Janusz Palikot przyniósł do telewizyjnego studia.

źródło:
Zobacz więcej