RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wrócił do pracy na 4 godziny. Sędzia Juszczyszyn ponownie zawieszony

Sędzia Paweł Juszczyszyn ponownie zawieszony (fot.  PAP/Tomasz Waszczuk)
Sędzia Paweł Juszczyszyn ponownie zawieszony (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

W poniedziałek po 685 dniach zawieszenia do orzekania wrócił sędzia Paweł Juszczyszyn. Jednak po około czterech godzinach prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ponownie zawiesił sędziego.

Sędziowie klaskali Tuskowi. „Wpisałem się w konwencję”

Sędziowie i prokuratorzy, kojarzeni z ulicznych demonstracji, oklaskiwali szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska po jego wystąpieniu na...

zobacz więcej

W poniedziałek przed godziną 10 sędzia Paweł Juszczyszyn pojawił się w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z korzystnym dla siebie wyrokiem, do orzekania dopuścił go wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski.

Po kilku godzinach z resortu sprawiedliwości przyszedł faks o przedłużeniu wygasłej w piątek kadencji prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Ten przerywając urlop zdecydował o ponownym zawieszeniu Juszczyszyna.

– Przed chwilą podpisałem zarządzenie uchylające wcześniejsze zarządzenie wiceprezesa. Oznacza to, że wszystko wraca do stanu poprzedniego. Mamy dalej wykonywaną uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (o zawieszeniu Juszczyszyna w czynnościach – przyp. red.) – powiedział Nawacki. Powołał się przy tym na zarządzenie regulujące zakres kompetencji w olsztyńskim SR, z którego – jak mówił – wynika, że czynności w postępowaniach dyscyplinarnych zostały zastrzeżone do kompetencji wyłącznej prezesa.

Po decyzji Nawackiego sędzia Juszczyszyn powiedział PAP, że uważa ją za bezprawną. – Prezes Nawacki, tak jak przedstawiciele władz wyższego szczebla, nie ma prawa arbitralnie decydować, jakie orzeczenia sądów wykonuje, a jakich nie wykonuje – podkreślił sędzia.

Sędzia Juszczyszyn ponownie zawieszony

Sędzia Juszczyszyn otrzymał Nagrodę Radia TOK FM

Sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2019. – Mam nadzieję, że ta nagroda pozwoli wszystkim sędziom, nie...

zobacz więcej

Odniósł się w ten sposób do piątkowego wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który nieprawomocnie nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej. Wcześniej, 16 kwietnia, bydgoski sąd wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania.

– Dalsze uniemożliwianie mi pełnienia mojej służby jest z jednej strony niedopełnieniem obowiązków przez prezesa Nawackiego. Uchylając zarządzenie wiceprezesa Krygielskiego, przekroczył on swoje uprawnienia, a jednocześnie w sposób złośliwy i uporczywy narusza moje prawa pracownicze – ocenił sędzia Juszczyszyn. Dlatego zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa SR w Olsztynie.

Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej