14 prac Marca Chagalla trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas prezentacji dzieł, które wzbogacą zbiory Muzeum Narodowego.
Wybitny talent malarski często nie idzie w parze z postępami w nauce. Narodowe Historyczne Archiwum Białorusi opublikowało kopie arkuszy ocen Marca...
zobacz więcej
W poniedziałek na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowano po raz pierwszy publicznie część prac Marca Chagalla zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zbiór składa się z czternastu kolorowych prac artysty, pochodzących z ostatniego okresu jego twórczości. Wśród nich są grafiki odwołujące się do tematyki biblijnej, krajobrazy i martwe natury.
Wicepremier Gliński podkreślił, że zakupione dzieła to część działań na rzecz wzbogacenia zbiorów polskich muzeów. Szef MKiDN podkreślił, że zbiory muzeów muszą być wzbogacane również o zakupy na aukcjach sztuki. – Staramy się w zrównoważony sposób dbać o muzea w całej Polsce – podkreślił Gliński.
Marc Chagall urodził się w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska w rodzinie chasydzkich Żydów. Pierwsze znaczące dzieło stworzył w 1908 roku; był to obraz inspirowany sztuką ludową pt. „Śmierć”. W swoich późniejszych pracach wielokrotnie odwoływał się do wspomnień z dzieciństwa i młodości spędzonych na Kresach dawnej Rzeczypospolitej.
W 1910 r., Chagall wyjechał do Paryża, gdzie związał się ze środowiskiem awangardowych artystów skupionych w dzielnicy Montparnasse. W 1914 roku wystawił swoje prace w galerii Der Sturm w Berlinie. W tym samym roku wrócił do Rosji, gdzie przebywał do roku 1922.