RAPORT

Wojna na Ukrainie

Muzeum: Nie ma zgody na życzenie komukolwiek „Auschwitz”

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków (fot. Artur Widak/Nur/Getty Images)
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków (fot. Artur Widak/Nur/Getty Images)

Na życzenie komukolwiek „Auschwitz” – zwłaszcza w kraju tak dotkniętym niemiecką okupacją, terrorem i ludobójstwem – nie może być zgody – oświadczyło Muzeum Auschwitz, komentując hasło na jednej z demonstracji w Krakowie: „Auschwitz dla nacjonalistów”.

Skandaliczny transparent antyszczepionkowców. Muzeum Auschwitz wydało oświadczenie

Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia; szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego...

zobacz więcej

Na zdjęciu jedna z kobiet w maseczce na twarzy podczas krakowskiej demonstracji przeciw nacjonalizmowi trzyma kawałek tektury, na którym jest napisane „Aushwitz dla Nacjonalistów” (pisownia oryginalna) i narysowana jest błyskawica, symbol Strajku Kobiet.

W niedzielę wieczorem na tę sytuację zareagowało na swoim profilu twitterowym Muzeum Auschwitz. „Na życzenie komukolwiek »Auschwitz« – zwłaszcza w kraju tak dotkniętym niemiecką okupacją, terrorem i ludobójstwem – nie może być zgody. To już nie tylko smutny przejaw elementarnego braku wiedzy, ale i niczym nieusprawiedliwionej podłości. Twarze zakryte – oby ze wstydu” – napisała placówka.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II–Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140–150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. Wśród nich było bardzo wielu działaczy przedwojennych stronnictw i organizacji narodowych.

W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innych narodowości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej