RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowelizacja ustawy medialnej. Suski: Bronimy interesów Unii

Protesty w obronie TVN (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Protesty w obronie TVN (fot. PAP/Radek Pietruszka)

To kontynuacja podkręcania atmosfery, taka „ulica i zagranica”; nie są w stanie wygrać wyborów w demokratycznych sposób, to chcą dokonać przewrotu – mówił wiceszef klubu PiS Marek Suski oceniając protesty przeciwko nowelizacji ustawy medialnej.

Oburzające słowa Tuska. Internauci przypomnieli manifest Cyby

Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta – mówił na wiecu w obronie TVN lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk...

zobacz więcej

Sejm odrzucił w piątek sprzeciw Senatu do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz nowela trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Przeciwko nowelizacji odbyły się w sobotę i niedzielę protesty w całym kraju, w tym przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie przemawiał m.in. lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Polityk w swoim wystąpieniu przywołał słowa Czesława Miłosza, które umieszczono na Pomniku Poległych Stoczniowców 1970.

– Adresuję je do mieszkańca tego Pałacu i jego mocodawcy: „Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, urodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta”. Pamiętajcie o tych słowach wielkiego poety, pamiętajcie o tym, co czeka każdą władzę, która sprzeniewierza się ojczyźnie – powiedział lider PO.

Suski w Polsat News ocenił, że „poezja jest piękna, ale cytat nie jest adekwatny do sytuacji”.

– Odbieram to, jako kolejny wygłup Tuska i całej tej opozycji, która chciała siłą dokonać przewrotu – oświadczył polityk PiS. Jak dodał, ma na myśli „próbę przejęcia władzy podczas puczu 16 grudnia (2016 r., podczas posiedzenia Sejmu VIII kadencji)”.

Prezydencki doradca o zachowaniu Tuska: Twarz cynizmu i nienawiści [WIDEO]

Kiedy Donald Tusk sam był premierem, usprawiedliwiał interwencję ABW w redakcji „Wprost”, dzisiaj przedstawia twarz cynizmu i nienawiści –...

zobacz więcej

Pytany, czy nie zrobiły na nim wrażenia protesty w 126 miastach, zorganizowane mimo chłodu i okresu przedświątecznego, polityk przyznał, że „opozycja potrafi być zmobilizowana, aby wyjść na ulice i krytykować za każdym razem cokolwiek rząd zrobi, a co im się nie podoba”.

– Nie są w stanie wygrać wyborów w demokratyczny sposób, to chcą dokonać przewrotu, a hasła, którymi się posługują, są wyjątkowo brutalne, chamskie, prymitywne – podkreślił poseł PiS.

Jak dodał, „za czasów Platformy władza była na wszystkich szczeblach władzy, media atakowały opozycję”. – Kiedy wygraliśmy wybory, zdecydowano, że „dość krytykowania opozycji, teraz będziemy krytykować rząd” – zauważył polityk PiS.

Suski o równowadze w mediach


– Niestety w Polsce nie ma równowagi w mediach, nie ma silnych mediów, które wspierałyby rząd. (...) Dzisiaj jest niewielka reprezentacja tej części społeczeństwa, która nie godzi się z nurtem lewacko-liberalnym – ocenił Suski.

Suski po uwadze, że jest sprawozdawcą nowelizacji ustawy, „która de facto ma zlikwidować inną telewizję”, został zapytany, czy to nie jest zagrożenie dla demokracji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Nie. Przepisy absolutnie nie likwidują żadnej telewizji. To jest nadinterpretacja. Te przepisy mówią o tym, że w Polsce mają być media zagraniczne, które mają przestrzegać polskiego prawa – zaznaczył poseł. Jak dodał, chodzi o to, aby nie omijać przepisu, który mówi, że „większościowy pakiet w mediach powinien być z Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

TVN chwali się milionami podpisów. Potężna wpadka

TVN chce zablokować ustawę zobowiązującą działające w Polsce spółki medialne do rejestracji swojego kapitału na terenie Europejskiego Obszaru...

zobacz więcej

– Czyli bronimy interesów Unii. A jeżeli mówimy o tym przepisie, który między innymi dotyczy TVN, to nie jest żaden „lex TVN”, tylko to jest obrona polskiego rynku medialnego przed chociażby możliwością wejścia tutaj agresywnych mediów z dyktatur, które mamy tuż obok i nas nawet atakują na granicy – podkreślił Suski.

Polityk wskazał, że są kraje, które „w ogóle nie wpuszczają żadnych zagranicznych mediów, a w większości krajów jest limit”.

– Proszę sobie wyobrazić, gdyby zagraniczne telewizje na przykład w Niemczech miały taki udział w rynku, jak w Polsce. Tam w ogóle nie wpuszczono by takich mediów. A u nas te media, mówię tu o jednej stacji, kupiły TVN z pominięciem przepisów polskich – zauważył Marek Suski.

„Ten przepis już był, gdy Discovery kupował TVN”


Parlamentarzysta zwrócił też uwagę, że „taki przepis, o ponad 50-procentowym udziale spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, był w ustawie, kiedy Discovery kupował TVN”.

– W umowie nabycia jest zapis wskazujący na zagrożenie z tytułu pominięcia tego przepisu. Więc ten przepis obowiązywał i inwestor kupując udziały w tej stacji dobrze wiedział, że omija polskie prawo – podkreślił Suski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej